Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

1   Kométa Wirtanen odfotená 30. novembra 2018 na Skalnatom plese (Astronomický ústav SAV, Tatranská Lomnica). Obrázok je zhotovený v troch farebných fotometrických filtroch, aby sa zvýraznila prítomnosť plynnej komy okolo jadra.

Polnočná omša môže byť s vianočnou kométou

13. 12. 2018 | videné 905-krát

Počas tohto víkendu nás čakajú „Vianoce na oblohe“. Ak sú predpovede viac-menej správne, môžeme sa tešiť na návrat kométy 46P/Wirtanen po viac než piatich rokoch do blízkosti Slnka a Zeme. Podľa Mareka Husárika z Astronomického ústavu SAV je to azda najočakávanejšia kometárna udalosť roka. A tento víkend je len začiatok.

Kométu 46P/Wirtanen objavil americký astronóm Carl A. Wirtanen 17. januára 1948 na Lickovom observatóriu v Kalifornii. „Určite vieme, že je krátkoperiodická s obežnou dobou 5,44 roka. Kométa patrí do tzv. Jupiterovej rodiny komét, ktoré majú najvzdialenejšie body svojich dráh vo vzdialenostiach 5 až 6 astronomických jednotiek od Slnka. Rozmer jej jadra je asi 1,2 km a rotuje s periódou viac než 8 hodín, aspoň na základe posledných meraní,“ opisuje kométu m. Husárik.

Práve táto kométa bola pôvodným cieľom mimoriadne úspešnej, ale už neaktívnej misie Rosetta. Pre technické problémy so sondou ešte pred jej vypustením vybrali náhradný cieľ – 67P/Churyumov-Gerasimenko. „Vďaka svojej dráhe bola kométa Wirtanen opäť zaujímavým cieľom na zrealizovanie misie Comet Hopper v roku 2016. Výberový proces však uprednostnil misiu na Mars. Azda sa nejakej výskumnej misie k tejto kométe dožijeme,“ vysvetľuje vážne veci s úsmevom M.Husárik.

Kedy a kde kométu hľadať?

M. Husárik dáva rady: „Od konca novembra sa začala kométa dostávať vyššie nad obzor a jej jasnosť dosiahla podľa meraní hodnotu takmer +6 magnitúd. Presunula sa zo súhvezdia Pec do súhvezdia Veľryba, a odtiaľ citeľne na oblohe zrýchľuje svoj uhlový pohyb. A to preto, lebo 12. decembra dosiahne perihélium vo vzdialenosti 158 miliónov km, ale o štyri dni neskôr aj perigeum vo vzdialenosti takmer 12 miliónov km (alebo 30 vzdialeností Mesiaca od Zeme). V tomto období sa bude pohybovať na území súhvezdia Býk, teda aj pekne vysoko nad obzorom. Teda 16. decembra sa stretne na 4 stupne s otvorenou hviezdokopu Plejády. A tiež jej maximum jasnosti bude podľa modelu na hodnote približne +3 magnitúdy. Akurát pribúdajúci Mesiac bude kaziť pohľad na ňu aj voľným okom. Deň pred Štedrým dňom minie hviezdu Capellu iba vo vzdialenosti 1 stupňa. Ľuďom idúcim na polnočnú omšu sa naskytne unikátna príležitosť, kedy môžu uvidieť priamo nad hlavou tzv. Vianočnú kométu za prítomnosti dva dni starého splnu Mesiaca!“

Kométa s postupom času bude mierne slabnúť, ale aj na Nový rok by mohla byť viditeľná voľným okom, dokonca bez prítomnosti Mesiaca v súhvezdí Rys. Na Troch kráľov si to namieri do Veľkého voza, ale to už bude na hranici viditeľnosti bez ďalekohľadu. V tomto súhvezdí zotrvá až do polovice marca, no bude v dosahu len čoraz väčších ďalekohľadov. Astronómovia ju budú určite pozorovať až do polovice jari 2019. Potom sa nenávratne stratí v slnečnom svite zapadajúceho Slnka.

Kto premešká príležitosť vidieť túto kométu na vlastné oči, ďalšia možnosť sa mu nenaskytne. Predpovede na ďalšie nasledujúce príchody 46P už s podobnými jasnosťami ako tento rok nepočítajú. Výnimočná je aj faktom, že je 10. kométou, ktorá sa k Zemi priblíži najbližšie za posledných 50 rokov,“ upozorňuje M. Husárik. (an)

Foto: Marek Husárik