Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Rokovanie zastupcov projektu COST MOBILISE

Stretnutie riešiteľov projektu COST MOBILISE

19. 11. 2018 | videné 524-krát

V nadväznosti na stretnutie zástupcov Konzorcia európskych taxonomických inštitúcií CETAF (Consortium of European Taxonomic Facilities, www.cetaf.org) sa v piatok 16. novembra na Botanickom ústave Centra biológie rastlín a biodiverzity SAV konalo stretnutie riešiteľov projektu COST CA17106 - MOBILISE - Mobilising Data, Policies and Experts in Scientific Collections (Mobilizácia dát, pravidiel a expertov vo vedeckých zbierkach) s riešiteľmi príbuzných projektov.

Východiskom projektu MOBILISE, ktorého riešenie prebieha v období 2018 až 2020  je fakt, že európske zbierky z oblasti prírodných vied obsahujú približne 1,5 miliardy biologických a geologických objektov, čo predstavuje približne 80 % známej súčasnej a minulej biologickej a geologickej diverzity na Zemi. Cieľom  projektu je pripraviť pôdu pre budúci celoeurópsky distribuovaný systém vzájomne prepojených vedeckých zbierok. Konkrétne ciele projektu MOBILISE sú:

1.) uľahčiť prenos poznatkov a technológií medzi výskumníkmi, špecialistami v oblasti domén, agregátormi údajov a priemyslom prostredníctvom aktivít na vytváranie sietí, podujatí, workshopov a školení;

2.) podporovať vývoj inovačných techník a koordinovať priority s cieľom zvýšiť efektívnosť rozsiahlej digitalizácie a mobilizácie existujúcich dát;

3.) zvýšiť povedomie o potrebe vedy pre spoločnosť, o tom, že okrem fyzického prístupu sú infraštruktúry udržateľného prístupu k údajom neoddeliteľnou súčasťou výskumu biodiverzity.

Cieľom stretnutia riešiteľov projektu MOBILISE so zástupcami príbuzných projektov DiSSCo (ESFRI projekt), ICEDIG a SYNTHESYS+ (projekty H2020) bolo zosúladenie aktivít všetkých týchto projektov s cieľom minimalizovať vzájomné prekryvy jednotlivých aktivít a maximalizovať výsledný efekt riešenia týchto projektov.

Na stretnutí sa zúčastnilo 34 vedcov a vedkýň z 13 štátov Európy a z Izraela. Zástupca Botanického ústavu CBRB SAV v riadiacom výbore projektu zodpovedá za koordináciu  STSM (Short-Term Scientific Missions) grantov z tohto projektu. Prvá výzva na granty bude publikovaná v najbližších dňoch.

Karol Marhold, CBRB SAV

Foto: CBRB