Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Záverečný seminár SASPRO

Z kalifornského imunologického inštitútu na Slovenskú akadémiu vied

17. 10. 2018 | videné 894-krát

Vynikajúce projekty jednotlivých doktorandov, výborná organizácia, projekt porovnateľný s inými medzinárodnými programami. Takto dnes na záverečnom seminári SASPRO v Aule SAV v Bratislave na Patrónke zhodnotila projekt SASPRO Erika Harrisová, profesorka politických vied z Univerzity v Liverpoole a členka hodnotiacej komisie SASPRO.

Projekt SASPRO sa skončí v decembri 2018. Ide o najúspešnejší projekt boja proti odlivu mozgov, aký momentálne v našom výskumnom priestore funguje. Zapojených je v ňom 38 úspešných vedcov, z toho 16 Slovákov, ktorí si pre svoje výskumné projekty vybrali SAV. „Dostali možnosť riešiť svoju problematiku a čo výrazne ocenili – možnosť zostaviť si vlastný vedecký tím,“ uviedol predseda SAV Pavol Šajgalík. Ako ďalej povedal, Slovenská akadémia vied už v septembri podala projekt na schválenie spolufinancovania na pokračovanie projektu v ďalšom období ako SASPRO 2. „Tentokrát aj v spolupráci s Univerzitou Komenského v Bratislave a Slovenskou technickou univerzitou. V prípade, ak by sme s projektom neuspeli, máme pripravený aj plán B, tzv. záložný plán. Chceli by sme urobiť SASPRO SK, ktorý bude mať rovnaký rámec, vlastnými silami však vieme zabezpečiť menej prostriedkov pre menej ľudí. Ak by sa nám so SASPRO 2 nepodarilo uspieť v Bruseli, rozhodne chceme pokračovať s týmto konceptom z vlastných zdrojov,“ konštatoval predseda SAV.

Ivana Nemčovičová z Virologického ústavu Biomedicínskeho centra SAV má za sebou už viacero zahraničných stáží, no tou najintenzívnejšou bol pobyt v Kalifornii, kde pracovala na jednom z najprestížnejších vedeckých ústavov v oblasti imunológie na svete. V La Jolla inštitúte strávila Ivana Nemčovičová päť rokov a potom sa vrátila na Slovensko ako úspešná adeptka projektu SASPRO. „Môj projekt sa primárne zameriava na imunomodulačné mechanizmy, ktorými sa vírusy snažia zvrátiť imunitnú odozvu u hostiteľa. Skúmame predovšetkým vírusové proteíny ľudského cytomegalovírusu (beta herpesvírus), ktoré dokážu ‘vypnúť’ náš imunitný systém. Tieto, prírode vlastné mechanizmy nás ďalej inšpirujú pri vývoji nových terapeutických látok nielen na potlačenie vírusových infekcií, ale tiež na liečbu autoimunitných ochorení, keď sa náš imunitný systém dostáva mimo kontroly,“ hovorí I. Nemčovičová.

Po skončení programu zostáva výskumníčka na Slovensku a podobne je to aj v prípade Michala Mruczkiewicza, ktorý robí výskum v oblasti fyziky a technológie nanoštruktúr. Sleduje konfigurácie magnetických polí, a na základe získaných výsledkov bude navrhovať súčiastky na spracovanie signálu, ktoré by mohli nájsť využitie v novej generácií pamäťových alebo logických zariadení. „Vďaka SASPRO sa mi otvorilo množstvo ďalších možností výskumu nanomagnetizmu. Aj po skončení projektu si viem zabezpečiť solídne financovanie svojho výskumu, lebo som uspel ako žiadateľ o granty nielen v domácich, ale aj v zahraničných výzvach. Verím, že moje ďalšie pôsobenie na SAV bude benefitom nielen pre inštitúciu, ale aj pre mňa a pre ľudí, s ktorými môžem spolupracovať,“ povedal Michal Mruczkiewicz z Elektrotechnického ústavu SAV.

Siniša Habijanec je Chorvát, ktorý sa rozhodol dôkladne preštudovať naše slovenské nárečia. „Projekt SASPRO mi nielen umožnil znovu sa začleniť do akademického života, ale aj zaoberať sa slovenčinou priamo „na mieste činu“, spolupracovať s poprednými odborníkmi z oblasti slovenskej jazykovedy, ako aj využívať ináč nesprístupnené pramene, ktoré sa javia ako nenahraditeľné pri výskume vývinu slovenčiny,“ povedal Siniša Habijanec z Jazykovedného ústavu Ľudovíta Štúra SAV. (mon, an)

Foto: Vladimír Šimíček