Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Otvára sa 6. ročník Petržalskej super školy.

Začal sa šiesty ročník Petržalskej super školy

16. 10. 2018 | videné 775-krát

Projekt Petržalská super škola je výnimočný. Doteraz sa ho zúčastnilo asi desaťtisíc žiakov druhého stupňa základných škôl tejto bratislavskej mestskej časti. Spoznávali vedu inak ako z učebníc. Zblízka. Projekt je dokonca taký výnimočný, že si ho všimli v parížskej centrále UNESCO. Dnes ju pomyselným zlatým kľúčom odomkli v petržalskom Zrkadlovom háji predseda SAV Pavol Šajgalík a starosta mestskej časti Bratislava-Petržalka Vladimír Bajan. Asistoval im prvý prednášajúci, prof. Milan Kováč, mayológ, účastník najväčšieho výskumu záhadného národa Mayov v Guatemale.

Prvej prednáške 6. ročníka predchádzalo slávnostné otvorenie a podpísanie Memoranda o spolupráci pri príprave a realizácii projektu Petržalská super škola medzi mestskou časťou Bratislava-Petržalka a Slovenskou akadémiou vied. Jej predseda Pavol Šajgalík bol v príhovore stručný, no viac ako výstižný: „Poviem dve mottá – jedno má ako svoje heslo SAV: Veda je budúcnosť. Pri pohľade na vás v sále nemám obavy, že by sa nenaplnilo. Tým druhým je Veda nie je nuda!“ K jeho optimistickým slovám sa pridal aj Vladimír Bajan, ktorý zaželal projektu minimálne taký úspešný rok, ako boli tie predchádzajúce. „Desaťtisíc je úžasné číslo,“ zdôraznil a zároveň vyzval žiakov na veľký povzbudzujúci potlesk pre predsedu SAV i samotnú akadémiu, „aby vedci cítili v týchto časoch podporu, ktorú majú aj od žiakov“. A potlesk to bol statočný.

Po oficialitách sa už šiestaci ocitli v gautemalských pralesoch. O výskume mayskej kultúry im nemohol prednášať nikto lepší, problematiky znalý, jednoducho najväčší „macher“ na svete v tejto oblasti, prof. Milan Kováč z Filozofickej fakulty, Katedry porovnávacej religionistiky UK v Bratislave.

Téma jeho prednášky bola Ako Slováci objavili dávny svet Ameriky. Ameriky – strednej. Slovák Milan Kováč navštevuje guatemalské pralesy od roku 2009, dvakrát do roka na dva mesiace. Odmenou tejto archeologickej lásky sú najvýznamnejšie objavy mayskej civilizácie. Sám profesor Kováč považuje za vedecké unikum, že náleziská obrovských miest našli pomocou laserového skenera, ktorý preniká pod pralesný povrch a odkrýva mestá, paláce, pyramídy, poľnohospodárske polia a ďalšie objekty. „Vymenili sme tak ´starú´ zaužívanú techniku nohy-mačeta, ktorá nám dovoľovala len veľmi pomaly a hlavne namáhavo napredovať.“

Milan Kováč hovoril aj o tom, čo všetko takýto výskum znamená pre organizmus. „Je to práca náročná na psychiku, fyzickú kondíciu, sme odkázaní na zháňanie potravy, obyčajnej vody, vyrábame si elektrinu... Všetci tam vždy schudneme,“ zľahčuje vedecké útrapy.

Ich prieskum má tiež mnohé úskalia džungle – šelmy, tarantule, jedovaté hady, jedovatá miazga stromu, smrteľne nebezpečné výtrusy huby v jaskyniach... So všetkým sa stretli. „Jaguáre nám v noci ocikávali stany, protijed na hady máme vždy pri sebe a proti smrteľným výtrusom huby v jaskyniach sa bránime kombinézami, čo pri tamojších tropických teplotách (v gautemalských jaskyniach nie je zima ako v tých našich) nie je žiadna slasť,“ opisuje stretnutia s flórou a faunou guatemalskej džungle Milan Kováč.

Užasnutých žiakov zaujal aj obrázok jedného z najvzácnejších nálezov slovenskej skupiny – kráľovské žezlo s kameňom pre Mayov najvzácnejším  – jadeitom, zeleným polodrahokamom, pokryté najstarším písmom, aké kedy vedci našli. Z neho vyčítali, že žezlo patrilo kráľovi menom Krvavá hlava. Nemenej prekvapení boli z poznatku, že Mayovia si robili plomby z drahých kameňov do zdravých zubov ako ozdobu.

Nemožno sa čudovať, že po takomto výlete do guatemalskej džungle, medzi jednu z najvyspelejších starovekých civilizácií, len málo rúk zostalo nezdvihnutých pri otázkach na prednášajúceho Milana Kováča. A tak dodatočne aj vysvetlil, že Mayov bolo oveľa viac, ako sme si doteraz mysleli, asi 11 až 12 miliónov. Že Mayovia boli vynikajúci astronómovia a matematici, ktorí ale napríklad nepoznali koleso. Otázka smerovala aj k bohom mayskej kultúry – pre Mayov bolo všetko živé, odlišovala sa len „miera živosti“. A Mayovia uctievali všetko živé.

Milan Kováč na záver ešte odpovedal, že jeho dvaja synovia zrejme v jeho šľapajách nepôjdu. Pozorujúc odchádzajúcich šiestakov – aspoň nateraz – tu by svojich nástupcov našiel viac ako dosť.

Andrea Nozdrovická

Foto: Mária Halašková