Aktuality

Fyzici stihli merania i darovať krv

Vložil(a): A. Nozdrovická, 10.10.2018, videné 288-krát

„Chcem ísť prvý, aby som stihol merania,“ vyhlásil fyzik Marcel Človečko a po nevyhnutých procedúrach (vyplnenie dotazníka a kontrolný odber z prsta na zistenie hladiny hemoglobínu) sa ponáhľal do odberového kresla. Odštartoval tak ďalší z mobilných odberov krvi pre zamestnancov ústavov Slovenskej akadémie vied v Košiciach a ich priateľov.

Dve desiatky akademikov si zariadili povinnosti na pracovisku tak, aby stihli jedno i druhé, hoci majú podľa Zákonníka práce nárok na voľno na zotavenie sa po darovaní krvi. Unisono zhodili zo stola myšlienku na „paragraf“. „Niektoré experimenty si vyžadujú merania bez ohľadu na hodinky či dennú hodinu. Kolega sa odtiaľto ponáhľa do laboratória, ja som sa tam už ráno zastavil, odmeral experiment a až potom prišiel sem,“ prezrádza organizáciu práce Gabriel Pristáš. Obaja sú vedeckí pracovníci z Centra veľmi nízkych teplôt Ústave experimentálnej fyziky SAV v Košiciach a robia merania piezokryštalických rezonátorov vo vákuu pri VNT.

V „prestavanej“ knižnici Neurobiologického ústavu BMC SAV na Šoltésovej ulici v Košiciach sa objavili známe tváre. Partiu psychológov a historikov priviedla riaditeľka Centra spoločenských a psychologických vied SAV Denisa Fedáková, ktorá nám prezradila, že ako vždy po odbere si doprajú oneskorené raňajky v podobe nátierkovej párty.  Neurobiologičky na čele so svojím riaditeľom, hlavným organizátorom Jánom Gálikom boli vo výhode, len zbehli jedno-dve poschodia. Bolo ich o jednu viac – pre bezpríspevkové darovanie krvi zlákali doktorandku Janu Jachovú. K dvom riaditeľom-darcom sa pridal aj tretí: Pavol Hvizdoš z Ústavu materiálového výskumu SAV. Čas si našli tiež parazitologičky  a ďalší.

Humánna aktivita košických akademikov sa koná dvakrát do roka už od januára 2010. Komu to nevyšlo teraz, bude na jar vítaný.

Text a foto: Katarína Čižmáriková

Príloha

Parazitologička Martina Miterpáková a fyzik Marcel Človečko odštartovali jesenný mobilný odber krvi SAV v Košiciach.
Príloha

Počas čakania na výsledky hodnôt kontrolnej vzorky bol čas aj na debatu riaditeľov o najnovšom vývoji situácie v SAV. Na snímke psychologička Denisa Fedáková a neurobiológ Ján Gálik.
Príloha

Najprv v laboratóriu a potom, šup, do darcovského kresla – taký postup zvolil Gabriel Pristáš z Ústavu experimentálnej fyziky SAV (vzadu). Zdravotné parametre pre darcu krvi splnil aj Pavol Hvizdoš, riaditeľ Ústavu materiálového výskumu SAV (vpravo).