Aktuality

Lákavý svet štruktúr materiálov

Vložil(a): S. Ščepán, 5.10.2018, videné 378-krát

Na bielom papieri svietia pri názve ústavu preškrtnuté tri písmená – v.v.i.  Charakteristický úkaz aktuálnych dní, no pre Ústav materiálov a mechaniky strojov SAV aj život komplikujúci a limitujúci. V rámci Noci výskumníkov sa však o zastavenej transformácii pri stánku hovorilo len okrajovo. Mladých aj starších návštevníkov viac zaujímali vzorky vystavené na stolíku a výklad k nim.

„Máme tu zaujímavé veci,“ vyvracia našu poznámku o tom, že sú to pre bežného človeka zložité a menej atraktívne exponáty Ing. Miroslav Čavojský, PhD. „Mnohých upútame ukážkami rôznych materiálov tej istej veľkosti ale rôznych hmotností.  Zaujmú aj štruktúry materiálov, možnosť ich sledovania pod mikroskopom.“ Ten je napojený aj na monitor, takže štruktúru môžu sledovať zvedavci aj na obrazovke. Aj keď sa práve dvaja chlapci zabávajú na to, že si pod mikroskopom pozerajú vlastné prsty...  

Pritom technické materiály sú vo vnútri omnoho zaujímavejšie, než sa na prvý pohľad zdá. Vďaka odborníkom z tejto oblasti mnohých upútali zákonitosti poznania vnútorného sveta materiálov, ktoré umožňujú vyvíjať nové materiály, cielené na výrobu nových výrobkov. Napríklad penový hliník slúži okrem iného aj na tlmenie nárazov. „Je ľahký a pevný. Má pórovitú štruktúru, výborné využitie v automobilizme a najnovšie aj pri stropných paneloch,“ vťahuje nás do svojho sveta Miroslav Čavojský. Darí sa mu to. Neustále sa na neho sypú zvedavé otázky mladých nádejných technikov. Áno, technické vzdelanie je predpokladom na výber tejto cesty spoznávania materiálov a mechaniky strojov. „Máme však aj doktorandov chemickotechnologického zamerania,“ otvára ďalšie dvere pre zvedavcov Miroslav Čavojský. Spomína práškovú metalurgiu a schopnosť vyrobiť z prášku čapy a z nich piesty do áut a motocyklov. Najmä pre chlapcov vďačná téma. Ako to však býva, miestami sa pristavia aj dievčatá a odrazu máte pocit, že jedna z nich strčí všetkých chalanov do vrecka. Namiesto módy, šminiek a vôní totiž berie do rúk kryštalické modely rôznych materiálov. Kubickú mriežku, hexagonálnu, aj ďalšie. Jej „vesmír“ je zjavne plný atómov. Pre podobné typy sa oplatí vedcom na Noci výskumníkov skloňovať štruktúru materiálov vo všetkých pádoch.

(spn)

Foto: Aleš Kučera a Vladimír Šimíček

 

 

 

Príloha

Veľký záujem bol aj o celkový stánok SAV
Príloha

Noc výskumníkov 2018.