Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Stánok Ústavu hydrológie SAV.

Voda a pôda

29. 9. 2018 | videné 720-krát

Kedy voda infiltruje do pôdy a kedy nie? Pôda a povodne. Čo viete o Dunaji? Týmto a ďalším témam sa venoval vedecký stánok Ústavu hydrológie SAV, v ktorom Ing. Hana Hlaváčiková, PhD. v bratislavskej Starej tržnici vítala v piatok 28. septembra návštevníkov Noci výskumníkov. Pod sloganom Voda a pôda – systém, ktorý vás prekvapí.

„Prezentujeme aj iné oblasti výskumu ústavu,“ hovorí. „No sústredili sme sa na oblasť hydrológie pôdy. Rozoberáme tému pôda a voda, chceme ukázať rôzne vlastnosti, ktoré pri nich meriame a vyhodnocujeme. Napríklad hydraulickú vodivosť pôdy, pričom môžeme prezentovať rôzne spôsoby merania, ktoré používame,“ vysvetlila táto vedkyňa. Ale spomína aj výskum ďalších vlastností. Napríklad retencie, čo je schopnosť pôdy zadržiavať vodu. „Pričom každá pôda ju má – pochopiteľne – inú. Je to vlastnosť zaujímavá v poľnohospodárstve, pri návrhu závlah. Ale aj pri príprave protipovodňových opatrení,“ pripomenula Hana Hlaváčiková.

Nielen školáci stáli pri stánku s papiermi a ceruzkami v rukách, zahľadení na obrazovku. Geograficko-hydrologický test, ktorý pre hostí vedci pripravili zaujal aj dospelých. Dočkali sa v ňom napríklad otázok o povodiach slovenských riek, plesách či vodných nádržiach. Ale zaujali aj ukážky využitia elektromagnetických senzorov na meranie vlhkosti pôdy. Hana Hlaváčiková upozornila aj na špecialitu, a síce fakt, že „...pôda môže byť za istých okolnosti byť aj vodoodpudivá.  Vodoodpudivosť je spôsobená pokrytím pôdnych častíc amfifilnými molekulami istých látok, ktoré v dlhom a suchom období odpudzujú vodu..Takýto efekt môže spôsobiť aj lesný požiar. Ak prídu po ňom veľké zrážky, môže viac vody stekať po povrchu,“ vysvetľuje.

V materiáli o tejto téme, ktorý si návštevníci pri vedeckom stánku čítali je okrem iného aj zistenie vedcov, že pokrytie pôdy vodoodpudivou vrstvou podstatne zníži vyparovanie vody z pôdy, čo je dôležité pre prežitie rastlín v podmienkach klimatickej zmeny, keď sa dlhé suché a teplé obdobia striedajú s krátkymi obdobiami intenzívnych zrážok.

(pod)

Foto: (sob)