Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Zdravie v pohybe na Noci výskumníkov.

Zdravie v pohybe

29. 9. 2018 | videné 573-krát

Zdravie v pohybe: účinky pohybovej aktivity na naše telo. Tak nazvali v piatok 28. septembra svoj vedecký stánok v bratislavskej Starej tržnici na tohtoročnej Noci výskumníkov vedci z Ústavu experimentálnej endokrinológie Biomedicínskeho centra SAV. Avizovali pri tom, že každému je jasné, že nedostatok fyzickej aktivity významne prispieva k pandémii chronických civilizačných ochorení. No nie každý vie, ako to v bunkách a tkanivách funguje. Preto sa rozhodli to vo svojom stánku priblížiť a presvedčiť jeho návštevníkov, aké dôležité je cvičenie. A odpovedať na otázku – ako dokáže pravidelné cvičenie udržať naše telo zdravé.

„Prezentujeme výsledky ústavu, ktorý sa okrem iného venuje štúdiám založeným na pravidelnej pohybovej aktivite, skúmame jej účinky na naše zdravie,“ vysvetlila v stánku Mgr. Denisa Máderová, doktorandka z Ústavu experimentálnej endokrinológie Biomedicínskeho centra SAV. Návštevníkov zaujala napríklad špeciálna „váha“ schopná určiť percento celkového telesného tuku, svalovej hmoty i vnútrobrušného viscerálneho tuku, ktorého zvýšené hodnoty sa podľa Denisy Máderovej spájajú aj s rôznymi metabolickými rizikami. Zdôraznila význam výskumu toho, ako pôsobí cvičenie na kognitívne schopnosti, napríklad pamäť, schopnosť učiť sa.

Dopoludnia každoročne ovládajú priestor bratislavskej Starej tržnice najmä návštevníci z radov školákov. Tých zaujal napríklad prístroj na silu stisku, čo je jeden z parametrov fyzickej zdatnosti. Na počítači si nechali zmerať reakčný čas a schopnosť krátkodobej pamäte, pýtali sa vedcov sa aj o odporúčania pravidelnej fyzickej aktivity. „Reakčný čas je jedna z vecí, ktorá by sa mala vplyvom pravidelnej pohybovej aktivity zlepšovať,“ pripomenula Denisa Máderová. Jeden z posterov predstavoval výsledky ústavu, ktoré sú výsledkom cvičenia (pod vedením inštruktorov) skupiny seniorov Tí majú – aj po ukončení spolupráce na výskume – možnosť zapojiť sa do pohybového programu SeniorFitnes, v rámci ktorého môžu v cvičení pod dohľadom odborníkov pokračovať.

(pod)

Foto: (sob)