Aktuality

Mladý keramikár z Košíc získal významnú cenu

Vložil(a): S. Ščepán, 31.7.2018, videné 384-krát

V tichu laboratórií Ústavu materiálového výskumu SAV v Košiciach sa aj napriek dovolenkovému obdobiu skúma, meria, overuje. Pokojnú atmosféru v Divízii keramických a nekovových systémov rozčerila v závere júla správa Christophera A. Schuha, editora Acta Journals, o udelení ceny „Acta Student Award 2017“ nádejnému mladému keramikárovi Tamásovi Csanádimu, PhD.

Rodák z Maďarska vlani úspešne ukončil doktorandské štúdium pod vedením prof. RNDr. Jána Duszu, DrSc. na Ústave materiálového výskumu SAV v Košiciach a zostal tam pracovať. Na radosť oboch strán – vedenia ústavu i samotného Tamása. „Mám možnosť odborne rásť v oblasti nanomechanických vlastností ultravysoko teplotných keramických materiálov. Je perspektívna a zaujíma ma. Publikujem, prednášam, zúčastňujem sa na mnohých medzinárodných konferenciách. Som vďačný za šancu a nesmierne si vážim odborné vedenie a aj bežnú ľudskú pomoc profesora Duszu,“ povedal.  V minulom roku publikoval viaceré významné práce. Medzi nimi aj príspevok : CSANÁDI, Tamás - KOVALČÍKOVÁ, Alexandra - DUSZA, Ján - FAHRENHOLTZ, William G. - HILMAS, Gregory E. Slip activation controlled nanohardness anisotropy of ZrB2 ceramic grains, Acta Materialia, 2017, vol. 140, s. 452-464. Práca sa týkala ultravysokoteplotných materiálov, ktoré môžeme používať aj nad 2 000°C (napr. pri vesmírnej aplikácii). V tejto oblasti košickí keramici medzi prvými na svete už zverejnili  viacero publikácií s unikátnymi výsledkami. Naďalej si však lámu hlavu nad krehkosťou keramických materiálov.

Príspevkom, zverejnenom v časopise Acta Materialia, ktorý je pre materiálových výskumníkov vari najlepším odborným časopisom na svete, sa uchádzal o udelenie významnej ceny. Editor Christopher A. Schuh komentoval, že výber bol extrémne ťažký vzhľadom na množstvo kvalitných publikácií od mladých autorov/vedcov. S ohľadom na vysokú kvalitu článku a vedecké úspechy, ako aj na vysoko kvalitné odporúčania sa medzi štyroch ocenených mladých vedcov na svete dostal aj Tamás Csanádi. Cenu si prevezme koncom októbra v Ohiu (USA).

Mám veľkú radosť z toho, že ´moji´ mladí získali v tomto roku viaceré významné ocenenia,“  chváli mladých vedcov, ktorým bol školiteľom a pracujú v jeho tíme, prof. Ján Dusza, vedúci divízie keramických a nekovových systémov ÚMV SAV v Košiciach. „Richard Sedlák obsadil  druhé miesto v súťaži mladých vedcov SAV do 35 rokov, Ivana Shepu ocenili za najlepší poster na Medzinárodnom sympóziu o nano a nových materiáloch (ISNNM 2018) v Lisabone (Portugalsko), na ktorom Tamás Csanádi získal cenu za najlepšiu prednášku.“

Tamásovi Csanádimu sa v Košiciach natoľko zapáčilo, že prehovoril aj manželku, aby sa tam po lete presťahovala.  Štipendista podporného fondu Štefana Schwarza chce totiž pokračovať vo výskume v meste, v ktorom úspešne naštartoval svoju vedeckú kariéru. 

Katarína Čižmáriková, Foto: Katarína Čižmáriková a archív J. D.

 

 

Príloha

Prof. Ján Dusza a Tamás Csanádi (vpravo) pri odbornej diskusii v laboratóriu mikro-nanoindentácie ÚMV SAV. Tamás sa už teší na október, kedy vycestuje do Ohia (USA) po významnú cenu pre mladého materiálového vedca.
Príloha

Na tohtoročnom Medzinárodnom sympóziu o nano a nových materiáloch (ISNNM 2018) v Lisabone získal Tamás Csanádi cenu za najlepšiu prednášku...
Príloha

V tíme mladých vedcov okolo prof. Duszu mali radosť z druhej ceny Richarda Sedláka v I. oddelení vied súťaže mladých vedcov SAV do 35 rokov. Diplom mu odovzdal predseda SAV prof. Pavol Šajgalík.