Aktuality

Univerzita v Bergene partnerom SAV

Vložil(a): S. Ščepán, 8.6.2018, videné 376-krát

Memorandum o porozumení medzi Slovenskou akadémiou vied a Univerzitou v Bergene je prvým základným krokom na rozvinutie užšej spolupráce oboch vedeckých inštitúcií. Počas návštevy prezidenta SR Andreja Kisku v Nórsku ho podpísali v Bergene predseda SAV prof. Pavol Šajgalík a rektor Univerzity v Bergene prof. Dag Rune Oslene.

Slovensko by mohlo nadviazať spoluprácu s Nórskom v oblasti výskumu klimatických zmien, v riešení znižovania emisií, ale aj v ďalších oblastiach. Spomínané Memorandum o porozumení zahŕňa výmenu odborníkov, vedeckých a technických informácií a vzájomnú podporu pri realizácii výskumných projektov. Práve ich bližšia špecifikácia bude predmetom stretnutia predstaviteľov oboch zainteresovaných strán na jeseň v Bratislave.
Univerzita v Bergene už spolupracuje s niektorými ústavmi SAV na niektorých výskumných úlohách a kooperácia vykazuje značný výskumný potenciál. Ambíciou SAV je spájať sily v medzinárodnom vedeckom priestore s vyspelými inštitúciami a tímami v kontexte vlastného progresívneho napredovania vedy a výskumu.

Prezident SR Andrej Kiska si v spoločnosti prof. Pavla Šajgalíka pozrel aj Media City Bergen, ktoré sa zameriava na rozvoj inovácií v oblasti médií. Centrum vyvinulo softvér na tvorbu televíznej grafiky, ktorý využívajú viaceré svetové televízie ako BBC, Al-Jazeera, vrátane niektorých slovenských televízií. (spn)

Foto: Marián Garaj

 

Príloha

Prof. Pavol Šajgalík a prof. Dag Rune Olsene.
Príloha

Prezidenzt SR Andrej Kiska v Bergene.