Aktuality

Roadshow ukončili mladí vedci v Žiline

Vložil(a): A. Nozdrovická, 6.6.2018, videné 293-krát

Diskusiou o úniku mozgov do zahraničia sa začala v pondelok v žilinskej Novej synagóge Roadshow mladých vedcov po školách. Slovenská akadémia vied prostredníctvom projektu oživuje od októbra uplynulého roka žiakom na celom Slovensku vyučovanie a motivuje ich, aby zostali študovať a robiť vedu na Slovensku.

Žilinský kraj je posledným, ktorý mladí vedci SAV v tomto školskom roku navštívili. Verejnosti sa prihovárali z priestorov Novej synagógy a žiakom oživili vyučovanie na Gymnáziu sv. Františka z Assisi v Žiline a na Gymnáziu Viliama Paulínyho Tótha v Martine.

Martin Nosko z Ústavu materiálov a mechaniky strojov SAV rozprával o potrebe výskumu v oblasti materiálov, ktoré sú všade okolo nás. Roman Soóky z Jazykovedného ústavu Ľudovíta Štúra SAV hovoril o sociálnej lingvistike – demagógii, extrémizme a prejavoch manipulácie v jazyku.

Odborníčka na výskum liečiv Marta Šoltésová-Prnová z Ústavu experimentálnej farmakológie a toxikológie Centra experimentálnej medicíny SAV popisovala cestu vývoja nových liečiv.

„Robiť vedu je zároveň aj životný štýl, ktorý zoberie 100 percent času. Je to práca na 24 hodín sedem dní v týždni. Na druhej strane je to úžasne zaujímavé. Máte možnosť cestovať, spoznávať skutočné celebrity, ktoré niečo priniesli pre tento svet, našu budúcnosť a rozvoj technológií. Môžete byť medzi nimi aj vy niečo objaviť a pomôcť svetu, aby išiel dopredu," povedala odborníčka na výskum liečiv.

Od októbra uplynulého roka navštívili mladí vedci takmer 20 škôl a odučili spolu viac ako 60 vyučovacích hodín. SAV má ambíciu pokračovať v projekte aj v budúcom školskom roku.


Zdroj: SAV/TASR

Foto: Monika Hucáková

Príloha

SAV prostredníctvom projektu oživuje žiakom na celom Slovensku vyučovanie a motivuje ich, aby zostali študovať a robiť vedu na Slovensku.
Príloha

„Robiť vedu je zároveň aj životný štýl, ktorý zoberie 100 percent času. Je to práca na 24 hodín sedem dní v týždni. Na druhej strane je to úžasne zaujímavé.
Príloha

Žilinský kraj je posledným, ktorý mladí vedci SAV v tomto školskom roku navštívili.