Aktuality

Kaviareň plná lásky

Vložil(a): S. Ščepán, 4.6.2018, videné 324-krát

Koniec mája bol aj v Košiciach horúci. Organizátori vedeckých kaviarní z Neurobiologického ústavu BMC SAV sa snažili „prebiť“ obavy poslucháčov z dusnej miestnosti s vydýchaným vzduchom lákadlom na kaviareň plnú lásky. Nebola to úplne lož ale ani úplne pravda, kaviareň mala síce s láskou veľa spoločného, no nebola o láske ako takej, ale skôr o jej následkoch.

Prednášajúci, MVDr. Dušan Fabian, DrSc. z Ústavu fyziológie hospodárskych zvierat Centra biovied SAV v Košiciach, prišiel vyrozprávať príbeh najnebezpečnejšieho obdobia vajíčka, ktoré malo to šťastie, že bolo oplodnené. Je to obdobie prvých piatich dní, obdobie putovania a blúdenia plné nástrah a nebezpečenstva, po ktorom sa vajíčko uchytí a zahniezdi v maternici, čím sa jeho strastiplné a neisté putovanie končí a začína fáza jeho usadenejšieho života. Kaviareň bola vlastne o dvoch príbehoch - jeden bol príbeh vajíčka, ktoré putuje v normálnych, láskavých (fyziologických) podmienkach, a druhý, drsnejší príbeh bol o putovaní, v ktorom sa vajíčko musí vyrovnať s neláskavými (patofyziologickými) nástrahami a prekážkami. Téma bola zaujímavá, poslucháči prišli aj napriek horúcemu počasiu, napriek obavám z prehriatej a slabo vetranej miestnosti a aj napriek lákavej alternatíve posedenia na terasách reštaurácii a krčmičiek na Hlavnej ulici. Prišli a neľutovali. (jg)

 

Príloha

Dr. Dušan Fabian dokázal aj v tak vážnej a intímnej téme akou je vývoj embrya a embryológia nájsť paralelu s rozprávkou „Ako šlo vajce na vandrovku“, čo bolo nakoniec aj názvom jeho kaviarne.
Príloha

Dr. Dušan Fabian so svojimi poslucháčmi.