Aktuality

Roadshow po školách ukončia mladí vedci SAV v Žiline

Vložil(a): A. Nozdrovická, 30.5.2018, videné 329-krát

Slovenská akadémia vied spustila v októbri uplynulého roka projekt, ktorý vytiahol mladých vedcov z laboratórií či knižníc a preniesol ich k študentom na školy. Projekt Roadshow mladých vedcov po školách chce žiakom na celom Slovensku oživiť vyučovanie a zároveň ich chce motivovať, aby zostali študovať a robiť vedu na Slovensku. Aj týmto spôsobom SAV bojuje proti odlivu mozgov.

V pondelok 4. júna vycestujú mladí vedci do Žiliny. Tento kraj je posledný, ktorý naprieč Slovenskom ešte nenavštívili. Na vybraných gymnáziách bude žiakom prednášať materiálový vedec, farmakologička a jazykovedec. Vedci zároveň pozývajú na diskusiu do Novej synagógy v Žiline, ktorá sa uskutoční v pondelok o 17.30 h a témou je ako čeliť „brain drain“ – úniku mozgov do zahraničia.

Ročne odchádzajú zo Slovenska tisíce mladých talentovaných ľudí. „Brain Drain“ je dnes aktuálnou témou, o ktorej bude v Novej synagóge diskutovať Martin Nosko z Ústavu materiálov a mechaniky strojov SAV, ktorý sa venuje vývoju špeciálnych materiálov na uľahčenie používania predmetov dennej potreby. Marta Šoltésová-Prnová z Ústavu experimentálnej farmakológie a toxikológie SAV je odborníčkou na výskum liečiv. Spoločenské vedy bude v diskusií zastupovať Roman Soóky z Jazykovedného ústavu Ľudovíta Štúra SAV. Je mladým doktorandom, ktorý sa venuje sociálnej lingvistike – demagógii, extrémizmu a prejavom manipulácie v jazyku. (mh)

Foto: archív

Príloha

Jedna z prvých návštev v rámci roadshow
Príloha

Debata s pedagogičkami
Príloha

Každá prednáška zaujala.