Aktuality

Skúmanie biomateriálov pre obnovu mozgových buniek po mŕtvici

Vložil(a): S. Ščepán, 30.5.2018, videné 476-krát

Výskumná skupina Ústavu experimentálnej fyziky SAV v Košiciach uspela vo výzve EuroNanoMed III a získa finančnú injekciu z fondov EÚ. Projekt “Nové magnetické biomateriály pre obnovu mozgových buniek a zobrazovanie stavu po mŕtvici (MAGBBRIS)“ koordinuje Dr. Anna Rosellová, vedúca Neurovaskulárneho výskumu v barcelonskom inštitúte Vall d'Hebron Research Institute.

„Počas najbližších troch rokov sa budeme spolu so zahraničnými partnermi venovať cielenému dizajnu a príprave nových bionanomateriálov, ktoré sú určené pre liečbu ischémií, nedostatočného prekrvenia mozgu. Očakávame, že výskum povedie k novým medicínskym produktom, ktoré budú pripravené na testovanie v predklinických štúdiách,“ povedal Dr. Peter Kopčanský, spolukoordinátor projektu a riaditeľ Ústavu experimentálnej fyziky SAV v Košiciach.

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie je každoročne až pätnásť miliónov ľudí postihnutých mozgovou príhodou a práve oprava poškodeného tkaniva poskytuje možnosti na liečbu pacientov rozšírením terapeutického časového okna. Našim cieľom je použiť nanotechnológie na cielené dodanie terapeutických rastových faktorov obalených do magnetických bionanomateriálov do poškodeného mozgu, kde bude následne spustená obnova poškodeného tkaniva.

Konzorcium vedcov, ktorí pracujú na projekte, tvoria slovenskí experimentálni fyzici zo SAV, vedci z Inštitútu materiálového výskumu  v Barcelone, Univerzity v Artois vo Francúzsku, Nemocnice Sv. Rafaela v talianskom Miláne a z poľskej spoločnosti PureBiologics. (mh)

Viac informácií je dostupných na:

http://www.lin-bcn.com/

http://www.lin-bcn.com/magbbris-kickoff-meeting/

http://www.lin-bcn.com/neurorepair-l3/

 

 

Príloha

mozog.png