Aktuality

Mladí vedci vyučovali na školách v Trenčianskom kraji

Vložil(a): A. Nozdrovická, 27.4.2018, videné 505-krát

Gymnáziá v Novom Meste nad Váhom, Trenčíne a v Dubnici mali vo štvrtok upravené vyučovanie. Na hodinách dejepisu, chémie a geografie vystriedali učiteľov mladí vedci z akadémie.

Jana Rigová z Ústavu vied o Zemi SAV prednášala o "živej geológii". „Pre žiakov som si pripravila prezentáciu, ktorá im viac priblížila odbor, ktorý skúmam. Geológia nie je len vedou o neživej prírode. Zaoberá sa aj aktuálnymi a modernými témami, ako je vznik ropy, jej štúdia a problematika, zároveň rieši napríklad zmenu klímy z environmentálneho hľadiska.“

Sladké tajomstvo života – tak nazval svoju prednášku Filip Kvetoň z Chemického ústavu SAV. „Rozprával som o sacharidoch, ale postupne sme prešli aj k ich funkciám v organizme a nakoniec sme sa dostali k tomu, ako môžeme vďaka sacharidom diagnostikovať rôzne ochorenia ako napríklad rakovinu či vírusy.“

Martin Posch z Historického ústavu SAV si vybral obdobie československého odboja v zahraničí počas druhej svetovej vojny. Rozprával o emigrácii, vytvorení československej zahraničnej armády, bitke o Britániu, atentáte na Heydricha, ako aj o zmysle boja proti totalite.

„Študenti sa aktívne zapájali do diskusie. Veľa sa pýtali, a tým sme sa dostali aj k témam ako radikalizácia spoločnosti či potreba kritického uvažovania a kritickej práce s textami a dokumentmi, okrem iného aj na internete,“ povedal Martin Posch.

Monika Hucáková

Foto: autorka

 

Príloha

"Geológia nie je len vedou o neživej prírode," hovorí Jana Rigová.
Príloha

V rámci histórie sa hovorilo o vojne i o zavádzajúcich informáciách.
Príloha

Prednášky zaujali každého. Aj učiteľov.