Aktuality

V Košiciach organizujú ďalší mobilný odber krvi

Vložil(a): A. Nozdrovická, 5.4.2018, videné 299-krát

Mobilné odbery krvi dvakrát v roku sa v Košiciach za takmer desaťročie stali tradíciou. Ani túto jar „akademici“ neporušia zabehnutý cyklus. Všetci zdraví a darovaniachtiví dostanú šancu stať sa hrdinami ľudskosti v stredu 11. apríla 2018 od 8. hodiny v knižnici Neurobiologického ústavu BMC SAV na Šoltésovej 4 v Košiciach.

Výhodou mobilných odberov je, že tím Národnej transfúznej služby SR príde za darcami priamo na pracovisko. Je pravdou, že pracoviská SAV sú v Košiciach roztrúsené na viacerých miestach, ale nie sú na druhom konci sveta. My sme prispôsobili tejto vysokohumánnej aktivite spoločnú knižnicu nášho ústavu a Ústavu fyziológie hospodárskych zvierat CBV SAV, s ktorým sídlime v jednej budove. Samozrejme, radi opäť privítame aj rodinných príslušníkov a priateľov zamestnancov akadémie,“ povedal RNDr. Ján Gálik, CSc., riaditeľ Neurobiologického ústavu BMC SAV, tvorca nápadu, organizátor akcie a sám mnohonásobný darca krvi.

Podmienky pre darovanie krvi nájdete TU.

Zamestnanci SAV často cestujú na rôzne podujatia do zahraničia, ale bezprostredne po návrate z niektorých (aj európskych) krajín by krv darovať nemali. Aktuálne detaily v súvislosti s výskytom niektorých ochorení a vírusov sú v tomto usmernení.

Pri evidencii sa bude vyžadovať občiansky preukaz a karta poistenca. Kto má, nech si prinesie  aj preukaz darcu krvi.

Katarína Čižmáriková

Foto: archív autorky 

 

  

 

Príloha

Obavu z pichnutia ihlou rýchlo prekoná pocit, že svojou krvou niekomu zachránite zdravie alebo dokonca život.
Príloha

„Akademická“ krv pripravená na ďalšie spracovanie.