Aktuality

Veda v CENTRE: Stretnutie dvoch vodných svetov

Vložil(a): A. Nozdrovická, 26.3.2018, videné 392-krát

Marcová vedecká kaviareň v Centre vedecko-technických informácií SR na Lamačskej ceste 8/A (2. posch.) bude o málo známych tajomstvách dvoch susediacich morí. Dva rôzne ekosystémy sa pred 20 miliónmi rokov spojili, aby sa následne oddelili. V súčasnosti sú však opäť spojené – Suezským prieplavom. Vo štvrtok 29. marca 2018 o 17. h bude hosťom v kaviarni slovensko-rakúsky zoológ, morský biológ, cestovateľ, spisovateľ a fotograf Dr. Robert Hofrichter zo Salzburgu, rodák z Bratislavy.

Dr. Robert Hofrichter v roku 1981 opustil vtedajšie Československo, čo mu umožnilo nielen štúdium biológie, ale aj cestovanie okolo sveta. Jeho vedecký záujem sa vždy sústreďoval najmä na Stredozemné a Červené more. Založil tam dve výskumné stanice, jednu na ostrove Krk v Chorvátsku, druhú v Dahabe, na egyptskom Sinaji. Obidve patria do ochranárskej mimovládnej organizácie MareMundi, ktorú založil a doteraz riadi.

V prednáške sa zameria na fascinujúce detaily o prírodných dejinách dvoch morí, ktoré boli kedysi jedným. Volalo sa Tethys. Pred 20 až 15 miliónmi rokov sa však definitívne oddelili. Stredozemné more potom v období Messinskej salinitnej krízy vyschlo. Keď sa more opäť naplnilo vodou, obnovilo sa už iba spojenie s Atlantikom cez Gibraltár. Zo Stredozemného mora sa tak stalo vlastne vnútorné more Atlantického oceánu. Tento stav trval až do konca 19. storočia, keď vybudovali Suezský kanál. Staré spojenie dvoch vodných svetov sa opäť obnovilo. Morské organizmy začali migrovať z juhu na sever, oveľa menej však opačným smerom. Najväčší biogeografický experiment súčasnosti sa začal. Ide o Lessepsovskú migráciu a tropikalizáciu Stredozemného mora.

Hosť v prednáške okrem iného objasní, prečo tento fenomén dnes poškodzuje čoraz viac už i tak ohrozené Mare Nostrum, alebo „naše more“, ako Stredozemné more nazývali starí Rimania.

(r)

Foto: archív

Príloha

Podujatie sa koná vo štvrtok 29. marca 2018 od 17. h.