Aktuality

Materiálový výskumník Ján Dusza v sieni slávy

Vložil(a): A. Nozdrovická, 28.2.2018, videné 536-krát

V Košiciach žilo a žije veľa osobností, ktoré sa preslávili vo svojom odbore. A Košičania sú na takých špičkových ľudí patrične hrdí. V sobotu 24. februára 2018 svoju úctu a uznanie verejne prejavili aj vedcovi prof. RNDr. Jánovi Duszovi, DrSc. z Ústavu materiálového výskumu SAV, keď ho vyhlásili za osobnosť roka, ktorá vstúpi do Siene slávy. 

Odovzdanie tohto špeciálneho ocenenia bolo súčasťou ankety KOŠIČAN ROKA 2017, ktorú už po druhýkrát vyhlásil a zorganizoval Mediálny dom Košice:dnes spolu s KISS rádiom. Kým o víťazoch kategórií jednotlivcov a kolektívov hlasovali prostredníctvom hlasovacích lístkov z novín a cez internet čitatelia, o vstupe do Siene slávy rozhodovala odborná komisia. Po dlhej debate o nominovaných deviatich „silných“ kandidátoch komisia rozhodla o víťazovi – túto česť získal vedec Ján Dusza, popredná osobnosť v oblasti výskumu a vývoja progresívnych keramických materiálov nielen na Slovensku, ale i vo svete. Za jeho celoživotné dielo a zásluhy ho nominoval rektor Univerzity P. J. Šafárika prof. RNDr. Pavol Sovák, CSc. , ktorý ho na slávnostnom galavečere aj dekoroval. Pre úplnosť dodávame, že pred rokom ako prvého uviedli do Siene slávy horolezca Jozefa Psotku, košického rodáka, ktorý v roku 1984 pokoril Mount Everest a pri zostupe zahynul.

Ján Dusza, aktuálne vedúci vedecký pracovník Ústavu materiálového výskumu SAV v Košiciach (tu pôsobí 42 rokov) a riaditeľ vedecko-výskumného centra pre výskum progresívnych materiálov SAV PROMATECH, je autorom a spoluautorom viac ako 300 originálnych vedeckých publikácií. Pôsobil aj ako člen P-SAV a je členom Učenej spoločnosti SAV. Od roku 2012 je akademikom World Academy of Ceramics. Založil medzinárodnú vedeckú konferenciu Fractography of Advanced Ceramics. Je profesorom TUKE, profesorom Obuda University Budapest v Maďarsku a čestným profesorom Northwestern Polytechnical University, Xi´an v Číne. 

Vo svojej ďakovnej reči sa priznal, že je dojatý a šťastný a vyzdvihol mnohoročnú dobrú spoluprácu s mladými doktorandmi a postdoktorandmi.  „Predovšetkým však ďakujem svojej rodine. Po večeroch a víkendoch, keď som sa im mal venovať, som písal vedecké práce. Nemali to so mnou ľahké,“ zakončil s úsmevom.  

(Viac sa dočítate TU.)

Foto: Veronika Janušková a Iveta Vaculová (Košice:dnes) a archív

Príloha

Prof. Jána Duszu uviedli do siene slávy.
Príloha

Cenu mu odovzdal rektor Univerzity P. J. Šafárika v Košiciach prof. Pavol Sovák (tiež fyzik).
Príloha

Zátišie niektorých ocenení uznávaného materiálového výskumníka.