Aktuality

Kvapka krvi zo SAV pre tých, čo to potrebujú

Vložil(a): S. Ščepán, 5.12.2017, videné 486-krát

Na Ústav pre výskum srdca SAV v utorok 5. decembra od rána prichádzali darcovia krvi, ktorí sa rozhodli darovať najvzácnejšiu tekutinu pre záchranu ďalších ľudských životov. 32 darcov rôznych krvných skupín najskôr pracovníci Národnej transfúznej služby zaevidovali, vyšetrili a následne vykonali odbery. Z evidencie vyradili iba jedného darcu, ktorý po vyšetreniach nakoniec nebol vhodný na darovanie.

Súčasťou podujatia boli aj prednášky na témy, ktoré sú úzko spojené s darcovstvom, ako napríklad kvasinky a imunitný systém, čo sa s krvou deje po odbere, ale aj štúdium biomateriálov v ľudskom organizme.

„Predmetom mojej prezentácie bolo štúdium polymérov a ich interakcia s krvou, kde som zobrala rôzne typy biomateriálov, ktoré sa na našom oddelení vyvíjajú. Prezentovala som aj spôsoby štúdia a hodnotenia nielen biokompatibility, ale aj hemokompatibility, čiže tej interakcie s krvou, ktoré využívame a na ktoré sa sústredíme,“ povedala Mgr. Zuzana Kroneková, PhD., z Ústavu polymérov SAV.

V úvode podujatia „Kvapka krvi „zo srdca pre život“ sa všetkým prítomným darcom aj poslucháčom prednášok prihovorila docentka RNDr. Ľubica Lacinová, DrSc., členka Predsedníctva SAV a riaditeľ Ústavu pre výskum srdca SAV RNDr. Miroslav Barančík DrSc.

Podobnú aktivitu organizujú aj košickí vedci z Neurobiologického ústavu pod vedením riaditeľa RNDr. Jána Gálika, CSc. Odbery plánujú vždy dvakrát ročne v priestoroch Neurobiologického ústavu SAV. (mh)

Foto: Vladimír Šimíček

 

Príloha

Kvapka krvi na Na Ústave pre výskum srdca SAV.
Príloha

Súčasťou podujatia boli aj prednášky na témy, ktoré sú úzko spojené s darcovstvom.
Príloha

Kvapka krvi zo srdca pre život.