Aktuality

SAV rozvíja spoluprácu s Tureckom, Nórskom aj Islandom

Vložil(a): S. Ščepán, 4.12.2017, videné 513-krát

Aj špičkový výskum a jeho prezentácia si neraz žiadajú účinnú diplomaciu. Tobôž, ak sa má viazať na medzinárodnú spoluprácu. SAV ju cieľavedome a systematicky rozvíja s mnohými vyspelými zahraničnými inštitúciami.

Prezentoval to aj predseda SAV prof. Pavol ŠAJGALÍK pri stretnutí s veľkyslankyňou Tureckej republiky - Aslıgül ÜĞDÜL, ktorú 4. decembra na nášvteve SAV sprevádzal radca veľvyslanectva Tureckej republiky - Birey YILMAZSOY. Ocenil už viac než desaťročnú spoluprácu s prestížnou tureckou vedeckou agentúrou TUBITAK, ako aj s viacerými tureckými univerzitami. Veľvyslankyňa Tureckej republiky ocenila doterajšie formy bilaterárnej spolupráce, ako aj skutočnosť, že sa nekoncentruje len na najväčšie univerzity v Ankare, Istanbule a Izmire. Okrem ocenenia kreditu našej akadémie sa predstaviteľka Turecka zaujímala aj o konkrétne projekty a prípadné nové formy užšej spolupráce pri využívaní magnezitu. Osobitne v kontexte avizovaného útlmu ťažby a spracovávania magnezitu v Číne, ktorá má najväčšie náleziská.

V podobnom duchu rozvíjania foriem spolupráce s Nórskom a Islandom sa nieslo aj stretnutie s mimoriadnou a splnomocnenou veľvyslankyňou Slovenskej republiky v Nórskom kráľovstve a Islandskej republike – Denisou FRELICHOVOU. Inšpirujúce výsledky vo vede, výskume a transfere technológií univerzít v Oslo, v Bergene aj v Trondheime chce aktívnejšie využívať aj vedecký potenciál v SAV. Hovorilo sa o naštartovaní možných spoločných projektov, ale aj o záujme Nórska participovať na skúmaní  historických udalostí, ktorých výročia si Slovensko, resp. bývalé Česko-Slovensko bude pripomínať v roku 2018…  (spn)

Foto: Vladimír Šimíček

Príloha

Veľyslankyňa Tureckej republiky Aslıgül ÜĞDÜL s predsedom SAV prof. Pavlom ŠAJGALÍKOM.
Príloha

Diplomatická návšteva v SAV.
Príloha

Denisa Frelichová (uprostred) v spoločnosti predstaviteľov SAV Márie Omastovej a Pavla Šajgalíka.