Aktuality

Historik Ivan Kamenec dostal Rad Ľudovíta Štúra I. triedy

Vložil(a): Ľ. Suballyová, 10.1.2017, videné 1604-krát

Historika Ivana Kamenca poctil prezident SR Andrej Kiska udelením štátneho vyznamenania – Rad Ľudovíta Štúra I. triedy. Ocenenie je vyjadrením uznania za dlhoročné mimoriadne zásluhy o rozvoj demokracie, ochranu ľudských práv a slobôd a o rozvoj historických vied.

Prezident Andrej Kiska pri príležitosti 24. výročia vzniku Slovenskej republiky vyznamenal dňa 9. januára 2017 dvadsať osobností za ich výnimočný celoživotný prínos.

„Je mi cťou a zároveň veľkým osobným potešením v mene Slovenskej republiky oceniť dvadsať osobností za ich výnimočný celoživotný prínos pre našu vlasť. Aj vďaka vašej neúnavnej práci, jedinečnému talentu, osobnej odvahe, výnimočnej profesionalite, ale i každodennej tvrdej práci je naše Slovensko krajšie, múdrejšie, vynaliezavejšie, spravodlivejšie a viac usmiate,” – zaznelo v príhovore prezidenta.

Pre Tlačovú agentúru Slovenskej republiky sa po prevzatí štátneho vyznamenania Ivan Kamenec vyjadril,  že je len jeden z vrcholov ľadovca, pod ktorým je veľká práca kolegov a rodiny. „Takých historikov ako ja, je na Slovensku veľmi veľa. Ale žiaden z nás si nemôže myslieť, že to, čo on vybádal, to je konečná pravda. Tá neexistuje. Ide len o to, aby sa to ďalej vyvíjalo v priaznivej atmosfére. Historik má verejnosť znepokojovať kladením niekedy aj nepríjemných otázok, ale nemá ich mentorovať a poučovať. Ja sa o to snažím, a to možno prispelo k tomu, že som dostal ocenenie," povedal.

Ivan Kamenec sa narodil 27. augusta 1938 v Nitre, od roku 1969 až dosiaľ pracuje v Historickom ústave SAV.  Jeho bádateľskou doménou je oblasť novších a najnovších slovenských dejin 20. storočia, s dôrazom na politické dejiny, dejiny kultúry, problematiku historického povedomia a ďalšie.

(Ľ. S., zdroje: TASR, LIC)

Príloha

Historik Ivan Kamenec ako zanietený diskutér a člen Klubu nezávislých spisovateľov medzi svojimi kolegami. Foto: Ľubica Suballyová