Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Vzácny hosť prof. Igor Buchwalow, prvý podpredseda SAV prof. Ján Slezák a podpredseda SAV RNDr. Ivan Záhradník, CSc.

Ocenenie SAV Igorovi Buchwalowovi

10. 11. 2005 | videné 1589-krát
Vynikajúci a medzinárodne uznávaný morfológ a histochemik prevzal Medailu za podporu vedy SAV.

Ocenenie prof. Dr. Igorovi Buchwalowovi v stredu na pôde SAV odovzdal prvý podpredseda akadémie prof. MUDr. Ján Slezák, ktorý v príhovore vysoko vyzdvihol prínos vzácneho hosťa k budovaniu a rozvoju imunohistochémie na Slovensku.

Predpoludním, v rámci Týždňa vedy a otvorených dverí Ústavu pre výskum srdca SAV, sa uskutočnil i seminár s prednáškou prof. Buchwalowa. Pri tejto príležitosti prof. Buchwalow prevzal aj cenu Jána Jessenia za zásluhy v lekárskych vedách.

Prof. Buchwalow pochádza z Ruska. Vyštudoval prírodné vedy na štátnej univerzite v Moskve, kde neskôr vychoval celý rad mladých vedeckých pracovníkov v oblasti histochémie. V Moskve zastával na akadémii Lekárskych vied SSSR významné funkcie najmä v oblasti tkanivovej a orgánovej morfogenézie. Pracoval aj v koordinačnom výbore a ako člen vedeckého výboru pre elektrónovú mikroskópiu Akadémie vied SSSR.

V bývalom Sovietskom zväze pôsobil vo funkcii prezidenta ruskej histochemickej spoločnosti, s ktorou Slovenská histochemická spoločnosť udržiavala úzke vzťahy. V roku 1994 odišiel do zahraničia, kde pracuje v rôznych funkciách na ústavoch najmä v Nemecku a to na univerzite v Ulme, kde získal grand Max Plankovej spoločnosti. Neskôr v Max Delbruckovom centre pre molekulárnu medicínu v Berlin – Buchu. V roku 1999 nastúpil na interdisciplinárne centrum klinického výskumu univerzity v Münsteri, kde založil oddelenie mikroskopie na Gerhard Domag patologickom inštitúte.

Prof. Buchwalow publikuje v oblasti najmä histochémie a imunocytochémie. Dosiaľ publikoval viac ako 200 prác in extenzo vo významných časopisoch a monografiách. Jeho práce sa koncentrujú na aplikáciu enzýmovej histochémie a imunohistochémie v experimentálnej biológii a patológii. Jeho mikrofotografie, ktoré demonštrujú konštitutívnu expresiu indukovateľnej NO syntásy v obličkách vyhrali prvú cenu na medzinárodnom kongrese histo a cytochémie v Yorku v roku 2000. Jeho mikrofotografie možno nájsť na titulných stránkach vedeckých časopisov ako napr. Laboratory Investigation alebo Nitric Oxide. Jeho štúdie o histochemických metódach amplifikácie signálu a moderných technikách tvorby imunohistochemických obrazov umožňujú oveľa precíznejšiu a spoľahlivejšiu demonštráciu tkaninových a bunkových antigénov, s nízkou expresiou.

Prof. Buchwalow je dlhodročným spolupracovníkom viacerých ústavov Slovenskej akadémie vied. Medzi najdôležitejšie práce so slovenskými autormi patria práce, ktoré demonštrujú všetky tri NOS isoformy ako konštitutívne vyjadrené vo všetkých typoch svalu včítane srdcového svalu. Dosiaľ publikoval v známych karentovaných časopisoch s vysokým impaktom spolu s autormi zo Slovenskej akadémie vied celkove 11 prác.

Foto Ján Vida, sl