Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Prof. RNDr. Milan Lapin, CSc. z FMFI UK pri posteroch

Bioklimatológia dnes a zajtra

24. 10. 2005 | videné 1412-krát
Z XV. konferencie Československej bioklimatologickej spoločnosti.

V dňoch 12. - 14. septembra 2005 sa uskutočnila už pätnásta medzinárodná vedecká konferencia venovaná problematike vzťahov medzi živými organizmami a atmosférickým, pôdno-ovzdušným prostredím, pri príležitosti významného 40. výročia založenia Československej bioklimatologickej spoločnosti. Založenie spoločnosti 8. septembra 1965 bolo výsledkom dlhoročnej činnosti bioklimatológov, pretože tento vedný odbor, sa na Slovensku a v Čechách rozvíjala desiatky rokov najmä na vysokých školách poľnohospodárskych a lesníckych.

V rámci rotačného princípu sa tohtoročné vedecké stretnutie bioklimatológov a ekológov uskutočnilo v nádhernom prostredí Školského lesného podniku Mendelovej zemědělskej a lesníckej univerzity (MZLU) v Křtinách pri Brne. Účastníkov konferencie slávnostne privítal prof. Ing. Ilja Vyskot, CSc. za Školský lesný podnik MZLU. Slávnostná konferencia sa konala pod záštitou prof. Ing. Stanislava Procházku, DrSc., dr. h. c., rektora MZLU v Brne, prof. Dr. Ing. Imricha Okenku, PhD., rektora SPU v Nitre a prof. Ing. Jána Tučeka, CSc., rektora TU vo Zvolene, ktorí spolu s predsedom Českej bioklimatologickej spoločnosti (ČBkS) Ing. Jaroslavom Rožnovským, CSc., a predsedom Slovenskej bioklimatologickej spoločnosti (SBkS) doc. Ing. Jaroslavom Škvareninom, CSc. konferenciu slávnostne otvorili. Za predsedníctvo SAV sa na konferencii zúčastnil RNDr. Igor Túnyi, CSc. Za dlhoročnú aktívnu prácu v oblasti vedeckého odboru bioklimatológia a za zásluhy o rozvoj spoločnosti boli ocenení zakladajúci členovia spoločnosti z Českej republiky i zo Slovenska.

Tematické zameranie konferencie „Bioklimatologie současnosti a budoucnosti“ poskytovalo široký priestor pre referáty zo sektorov lesného a vodného hospodárstva, poľnohospodárstva, veterinárneho zamerania, životného prostredia, vplyvov prostredia na človeka, živočíchy, lesné a poľnohospodárske rastliny a iných oblastí vedy a praxe. Na organizačnom i vedeckom zabezpečení konferencie sa okrem ČBkS a SBkS pri SAV podieľali aj MZLU Brno, Český hydrometeorologický ústav, pobočka Brno, Slovenská poľnohospodárska univerzita Nitra a Technická univerzita Zvolen.

Konferencia mala tento vedecký program v jednotlivých sekciách: ochrany a čistoty ovzdušia, krajinárskej, lesníckej, zooklimatológie, fytobioklimatológie, hydropedológie, fenológie, humánnej bioklimatiógie a zmien klímy, v rámci ktorých odzneli mnohé zaujímavé prednášky.

Príspevky referujúcich sa venovali problematike vodnej bilancie krajiny, lesa, poľnohospodárskych pôd, ďalej otázkam vzťahu fyziologických procesov vo vzťahu k atmosférickým činiteľom, otázkam sucha a jeho hodnotenia, erózii pôdy, výskytu požiarov a snehovej pokrývke. Značná časť referátov sa zamerala na problémy zdravotného stavu a ekologickej stability lesných ekosystémov, hlavne monokultúrnych i klimaxových smrečín, radiačným efektom lesných porastov, otázkam štúdia porastovej mikroklímy vo vzťahu k fenologickým fázam.

Pomerne početná skupina príspevkov sa zamerala na agrometeorologickú problematiku, agroklimatické modelovanie, nebezpečné javy v pôdohospodárstve (skoré a neskoré mrazy), eróziu, energetické a vlahové zabezpečenie produkcie, ako aj optimalizáciu mikroklímy pri chove hospodárskych zvierat.

V sekcii Čistota ovzdušia sa referáty orientovali na problematiku toxicity troposférického ozónu, plynných škodlivín, kyslých dažďov, modelovania znečistenia z dopravy a pod.. Niekoľko referátov bolo zameraných aj na zaujímavé problémy humánnej bioklimatológie (zmeny tlaku vzduchu, alergény). Bokom neostali ani referáty zamerané na najdôležitejší bioklimatický problém tejto doby – budúce, človekom vyvolané, zmeny klímy (modely, scenáre, zmeny funkcií v krajine a pod.).

Slávnostnú atmosféru podujatia pomohol doplniť aj spoločný večer s vynikajúcou hudbou a prehliadka barokového chrámu s fundovanou prednáškou historika prof. Knoza z Masarykovej univerzity v Brne. Na záverečný deň organizátori (dr. Rožnovský a prof. Vyskot) pripravili pútavú exkurziu do Moravského krasu s prehliadkou unikátnej jaskyne „Výpustek“, ďalej jaskyne „Císařská“ u Ostrova u Macochy, kde sa praktizuje liečenie detí speleoterapiou a „Punkevní“ v Moravskom krase.

Referáty a abstrakty posterov spolu s bohatou fotodokumentáciou boli pre účastníkov konferencie k dispozícii na CD nosiči (editori J. Rožnovský a T. Litschmann).

Konferencia vo svojich záveroch naznačila smery rozvoja bioklimatológie s cieľom udržať do budúcnosti záujem nielen odborníkov v oblasti výskumu, ale aj v oblasti spoločenskej, pokračovaním činnosti obidvoch bioklimatologických spoločností.

V mene všetkých účastníkov konferencie sa aj touto cestou chceme poďakovať organizátorom, vedeckým garantom, sponzorom konferencie a všetkým tým, ktorí prispeli k zorganizovaniu nevšedného vedeckého podujatia. Veríme, že aj v nasledujúcich rokoch sa slovenským a českým bioklimatológom podarí dodržať tradíciu spoločných vedeckých stretnutí.

doc. Ing. Katarína Střelcová, PhD.
za výbor SBkS pri SAV