Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Prezentáciu ročníkových prác v sekcii Fyzika a technika odštartoval  štvrták zo Základnej školy Ing. O. Kožucha v Spišskej Novej Vsi Viliam Karol Kubičár, ktorý predstavil svoje laboratórium v kuchyni.

Ak dieťa zaujmete, môže z neho vyrásť vedec

23. 6. 2016 | videné 1337-krát

Vynovenú aulu budovy ústavov SAV na Watsonovej ulici v Košiciach zaplnili v piatok 17. júna 2016 účastníci celoslovenskej Malej vedeckej konferencie. Pre intelektovo nadaných žiakov z tried a škôl s Programom edukácie nadaných detí APROGEN PhDr. Jolany Laznibatovej, CSc. ju zorganizovali Ústav experimentálnej fyziky SAV a ZŠ Krosnianska 4 v Košiciach spolu so Školou pre mimoriadne nadané deti a Gymnázium na Teplickej ulici v Bratislave.

Podujatie pod záštitou primátora Košíc MUDr. Richarda Rašiho, PhD., MPH. otvoril vedecký tajomník ÚEF SAV Mgr. Pavol  Szabó, CSc. Vyjadril radosť z toho, že už v útlom veku sa nadané deti venujú vedeckým projektom. „Dúfam, že sa v priestoroch nášho ústavu, v ktorých už prednášali mnohé významné vedecké osobnosti, vrátane nositeľa Nobelovej ceny za fyziku, budete cítiť dobre,“ zaželal možným budúcim nástupcom. V neformálnom duchu pokračovala v príhovore aj námestníčka primátora MUDr. Renáta Lenártová, PhD. Vyzvala deti, aby sa nebáli a snažili sa splniť si v živote aj tie najväčšie sny: „Keď som v detstve videla životopisný seriál o Louisovi Pasteurovi, rozhodla som sa, že keď vyrastiem, vyštudujem medicínu a budem ako Pasteur. Tento sen som si aj splnila, po promócii som sa začala na Lekárskej fakulte UPJŠ venovať klinickej biochémii.“

Dlhoročnú úspešnú spoluprácu medzi základnou školou a ÚEF SAV vyzdvihla Ing. Danka Daneshjoová, hlavná organizátorka akcie, riaditeľka Základnej školy na Krosnianskej ulici 4  v Košiciach, ktorú INEKO opakovane vyhlásil za najlepšiu základnú školu na Slovensku. Pripomenula, ako v dvoch LPP projektoch Vedecký inkubátor pre žiakov a študentovPrírodné vedy pre každého desiatky detí strávili čas v profesionálnych laboratóriách Ústavu experimentálnej fyziky SAV pri práci na svojich projektoch. „Mnohých z nich táto skúsenosť ovplyvnila natoľko, že v súčasnosti študujú na slovenských i zahraničných vysokých školách práve prírodovedné a technické odbory,“ uviedla. „Teším sa, že hoci sa projekty už skončili, naša spolupráca naďalej pokračuje.“

Malí vedci prezentovali svoje ročníkové projekty v troch paralelných sekciách: Fyzika a technika, Prírodné vedy a Humanitné vedy. Popoludní vedci otvorili svoje laboratóriá. V sprievode rodičov a pedagógov sa dozvedeli veľa o magnetických kvapalinách a využití nanočastíc v medicíne, o výskume v oblasti supravodivých materiálov a o magnetickom vlaku. Navštívili aj laboratórium vysokých magnetických polí a košický GRID.

Dušou práce s deťmi na ÚEF SAV v Košiciach je známa popularizátorka vedy RNDr. Mária Zentková, CSc. (inak tiež mentorka detských vedeckých brlohov). Nechýbala ani teraz a v pozadí promptne zabezpečovala, čo bolo treba. „Veľmi sa tešíme z akcií ako je táto,  najmä keď veľká časť  prezentovaných prác bola z nám blízkych oblastí prírodných vied. Detský vek je kľúčový pre výber budúcej profesionálnej orientácie – vtedy si dieťa formuje svoj názor na svet, rozhoduje sa, čo ho baví. Počas viacerých rokov našej spolupráce so školami sme zistili, že tí, ktorí k nám začali chodiť už počas základnej školy, zvyčajne u nás pokračujú aj počas svojho stredoškolského štúdia.“

Text a foto: Katarína Čižmáriková