Facebook Instagram Twitter RSS Feed Back to top

Aktuality

Titulný obrázok

SAV ocenila držiteľa Nobelovej ceny za chémiu

7. 9. 2015 | zhliadnuté 1024-krát

Čestná plaketa SAV Dionýza Ilkoviča za zásluhy vo fyzikálno-chemických vedách bola  7. septembra udelená nositeľovi Nobelovej ceny za chémiu za rok 1987, profesorovi  Jean -  Marie  Lehnovi z Univerzity Louisa Pasteura Štrasburg resp. Collège de France v Paríži.

 

Na úvod stretnutia vyjadril predseda SAV prof. Pavol Šajgalík potešenie nad  tým, že môže privítať takú vzácnu osobnosť na pôde akadémie a v súvislosti s jeho prácou zdôraznil dôležitosť  základného výskumu.

 

Laudáciu na počesť francúzskeho hosťa predniesol prof. Viktor Milata , predseda Slovenskej chemickej spoločnosti. J. - M.  Lehn vynikol vo vývoji a využití molekúl, ktoré sú schopné samorozpoznávania,  na základe čoho sa dokážu organizovať do väčších celkov. Jeho vedecký výskum, vykonávaný viac ako 20 rokov so 150 spolupracovníkmi z viac ako dvadsiatich krajín bol publikovaný vo viac ako 400 prácach a prehľadných článkov. Počas svojej kariéry bol profesor Lehn hosťujúcim profesorom v rôznych inštitúciách, napríklad ETH v Zürichu, univerzite v Cambridge, Barcelone a Frankfurte. V roku 1987 mu udelili Nobelovu cenu za chémiu, spolu s Donaldom Cramom a Charlesom J. Pedersenom.

 

J. – M. Lehn sa poďakoval za ocenenie práce a vyzdvihol význam budúcej spolupráce slovenských, francúzskych, i vedcov z iných  európskych krajín. Stretnutia sa zúčastnili aj francúzsky veľvyslanec na Slovensku Didier Lopinot a Hervé Guillermet, atašé  pre univerzitnú, vedeckú a administratívnu spoluprácu.

 

Tento vedec je aj hosťom Slovenskej chemickej spoločnosti a prednesie hlavnú plenárnu prednášku na 67. spoločnom zjazde českých a slovenských chemikov, ktorý  bude  v hoteli Bellevue v Starom Smokovci 7.  – 8. septembra.

 

 

mš, foto: Vladimír Šimíček