Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

RNDr. Vladimír Jukl

Odišiel matematik a kňaz Vladimír Jukl

4. 5. 2012 | videné 2133-krát

Dňa 1. mája 2012 napriek vysokému veky 87 rokov neočakávane zomrel RNDr. Vladimír Jukl, matematik a katolícky kňaz.

 

Vladimír Jukl sa narodil 19. apríla 1925 v Bratislave v česko-slovenskej rodine, otec z Prahy, učiteľ na Československej obchodnej akadémii v Bratislave, ho naučil ruštinu, a mama z Turčianských Teplíc ho priviedla k viere. Po ukončení piatich tried ľudovej školy a gymnázia študoval matematiku – fyziku na Prírodovedeckej fakulte Slovenskej  univerzity (dnes  Komenského univerzita) v Bratislave. Tu jeden z jeho konškolákov bol aj Ján Jakubík, slovenská žijúca matematická legenda, ktorý nedávno odišiel na zaslúžený dôchodok vo veku 88 rokov.

 

Vysokoškolské štúdia ukončil v Prahe v r. 1947 a stal sa asistentom matematiky u doc. Hampla na Vysokej škole chemicko-technologickej v Prahe. V Prahe externe študoval dva roky aj teológiu, pokiaľ štúdium neukončila násilná likvidácia fakulty v r. 1950 a nástup na vojenčinu.  Vo väzení v Jáchymovských baniach ako väzeň s číslom 7936 absolvoval kurz „betonár“, a to s prospechom „prospel s vyznamenaním“. Po prepustení z väzenia získal v Dopravnom podniku mesta Bratislava výučný list z učebného odboru elektrotechnik (1965). Asi od r. 1967 začal pracovať vo Výpočtovom stredisku Prírodovedeckej fakulty na Šmeralovej ulici. V r. 1969 získal na UK v Bratislave titul RNDr. vo vednom odbore „numerická matematika“. Po politických previerkach začiatkom 70. rokov sa stáva plateným tajomníkom Jednoty slovenských matematikov a fyzikov a vtedajší riaditeľ Matematického ústavu SAV akad. Štefan Schwarz poskytol JSMF jednou miestnosť na MÚ SAV, kde RNDr. Jukl mohol pracovať. Ak si uvedomíme aké roky normalizácie začínali, musíme uznať odvahu akad. Š. Schwarza, keď pod strechu prijal takého politický nespoľahlivého  politického „elementa“.

 

Keď V. Jukla na teologickú fakultu neprijali, skúšky robil u tajného biskupa J.Ch. Korca, ktorý ho 1971 tajne vysvätil za kňaza. Neskoršie sekretariát JSMF sa presídlil na Gorkého ulicu do budovy bývalého paláca Motešických, kde pracoval až do svojho odchodu na dôchodok.

 

Dôležitým medzníkom  v živote V. Jukla bolo stretnutie počas štúdii v r. 1943 so Silvestrom Krčmérym, otcom dnes známeho rektora Vysokej školy sv. Alžbety, ktorý ho zoznámi s charizmatickým chorvátskym profesorom Kolakovičom.  Spájala ich myšlienka pomoci „východným bratom“ v Rusku, unionizmus a obrátenie Ruska na kresťanskú cestu. Aj z týchto dôvodov sa zúčastnili SNP s prof. Kolakovičom. Vladimír Jukl je evidovaní ako účastník boja za oslobodenie od 1. novembra 1944 do 26. februára 1945. Po nástupe komunistického režimu boli kruto vypočúvaní a týraní. Jukl bol v roku 1951 odsúdený na 25 rokov odňatia slobody za vlastizradu. Obaja si odsedeli vyše trinásť rokov.
 

Po prepustení z väzenia v r. 1964, v roku 1966 obaja založili prvý vysokoškolský krúžok tajnej Cirkvi, a keď sa v roku 1968 vrátil z väzenia tajný biskup Korec, požiadali ho o patronát nad tým, na čom pracovali a plánovali do budúcna pripraviť. Postupne vybudovali na každej bratislavskej fakulte a v každom ročníku krúžky tajnej Cirkvi, ktoré sa postupne šírili po celom Slovensku. Bol neodmysliteľnou súčasťou príprav a podpory Sviečkovej manifestácií 25. marca 1988, ktorá sa zasadzovala za náboženské a občianske slobody a bola kruto potlačená vtedajším režimom. Po roku 1989 Vladimír Jukl i naďalej býval v jednoduchom byte ako v čase komunizmu. Stal sa redaktorom Katolíckych novín (1990 - 1991) a výkonný tajomník Konferencie biskupov Slovenska (1991 - 1994). Slúžil sväté omše v kostole sv. Ladislava, v nemocničnej kaplnke na Heydukovej ulici a v kaplnke sv. Kataríny. Bol iniciátorom slúženia svätých omší v Katedrále sv. Martina o 12. hod. Disidentom  ostal aj začiatkom 90. rokov, keď sa hľadalo nové smerovanie Slovenska.

 

Rozlúčka s nebohým RNDr. Vladimírom Juklom bude utorok 8. mája o 12.00 hod. v Dóme sv. Martina, následne pohreb bude na Slávičom cintoríne.

 

R.I.P.

 

Anatolij Dvurečenskij, Matematický ústav SAV

 

Použité podklady: Správa Tlačovej kancelárie Konferencie biskupov Slovenska