Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Minister školstva Martin Fronc a predseda SAV Štefan Luby po podpise zmluvy. (Foto: Ján Vida)

Dve nové encyklopédie dostali zelenú

16. 3. 2005 | videné 1799-krát
Zmluvu o spolupráci MŠ SR a SAV pri vydávaní encyklopédií Beliana a Slovakia and Slovaks podpísali včera minister školstva Martin Fronc a predseda SAV Štefan Luby.

Táto zmluva, spečatená podpismi v Akademickom libresse, platí na roky 2005 až 2015 a zabezpečí financie, potrebné na dva veľké projekty. Suma 21 mil. korún, ktorou MŠ SR prispeje v desiatich ročných splátkach, umožní plynulé vydávanie ďalších zväzkov veľkej encyklopédie, akú Slovensko zatiaľ nemá a veľmi ju potrebuje.

„V rámci tejto dohody by sme chceli dodržať plánovaný rytmus, aby každým rokom vyšiel jeden zväzok“ – povedal pri tejto príležitosti predseda SAV Štefan Luby. „Štáb tvorcov budeme môcť posilniť novými funkčnými miestami. O dielo je vo verejnosti veľký záujem, a preto treba prácu urýchliť. Už dnes to vyzerá, že pôvodný zámer 12-zväzkovej encyklopédie sa zrejme rozšíri na 14 zväzkov, tak aby sme ju vydali v rozumnom čase. Ak medzitým nepribudne aj pätnásty…“

Prvé tri sa už úspešne predávajú, encyklopédia začína na seba čiastočne zarábať. Keďže doteraz sa väčšina financovala zo sponzorských peňazí, vklad ministerstva situáciu významne uľahčí.

„Takéto projekty sa všade vo svete financujú poväčšine z verejných zdrojov”, povedal po podpise zmluvy minister školstva Martin Fronc. „Toto nie sú projekty, ktoré by prinášali zisk, ale treba ich chápať ako kultúrne počiny v prospech krajiny.”

„My sme vždy bojovali o peniaze z roka na rok a táto zmluva nám veľmi významne pomôže“, povedal riaditeľ Encyklopedického ústavu SAV Peter Červeňanský. „Aj vďaka tomu, že SAV nám uvoľní určité priestory, teraz už budeme môcť plánovať a robiť systematické kroky, ktoré budú reálne viesť k rýchlejšiemu vydávaniu jednotlivých zväzkov. Urobíme maximum, aby všetci boli spokojní.”

Encyclopaedia Beliana

ako veľká všeobecná encyklopédia sústredí podstatné informácie zo všetkých odborov ľudskej činnosti, čím sprostredkuje ucelený systém súčasných poznatkov o prírodných javoch a javoch ľudskej materiálnej a duchovnej kultúry.

Na vysokej odbornej úrovni podá vzdelanému laikovi (približne na úrovni stredoškolského vzdelania) výklad najvšeobecnejších pojmov, princípov, zákonov, javov, reálií a súvislostí medzi nimi: asi jedna tretina zo všetkých 150 000 hesiel je venovaná náukám o prírode, jedna tretina duchovnej kultúre a jedna tretina technike. Ako prvá národná všeobecná encyklopédia veľkého rozsahu zahŕňa aj poznatky o prírode, kultúre, vede, športe, hospodárskom a politickom vývoji Slovenska od najstarších čias po súčasnosť, o živote národnostných menšín na Slovensku a Slovákov v zahraničí.

Viac o Encyklopédii Beliana (vyšli už prvé 3 zväzky): http://www.snk.sk/kniznica/11_12_2001/biogr_3.html

Slovakia and the Slovaks

Encyklopédia, vydaná v angličtine, bude mať v jednom zväzku 3 700 hesiel, z toho 1 200 biografických hesiel a cca 1 400 farebných a čiernobielych ilustrácií. Pravdepodobný termím vydania – rok 2005. Po ňom sa začne práca aj na elektronickej verzii, ktorá vyjde na CD.

Cieľom publikáce je podať zahraničnému používateľovi základný obraz o minulosti i súčasnosti našej krajiny, o dejinách územia, na ktorom dodnes Slováci žijú, t. j. od najstarších čias doložených archeologickými výskumami. Obsahuje kľúčové historické udalosti, ktoré ovplyvnili vývoj našej spoločnosti apod. Podáva obraz o prírodných pomeroch Slovenska počnúc geologickým zložením cez geomorfologické, klimatické a hydrologické pomery, pôdnu pokrývku, flóru a faunu. Vyzdvihuje výnimočnosť slovenskej prírody, ako sú krasové oblasti, minerálne pramene, zameriava sa na ochranu prírody, na konkrétne chránené územia a obsahuje bohaté demografické údaje. Kladie dôraz na osobnosti, ktoré sa výrazne podieľali a podieľajú na rozvoji slovenskej kultúry, vedy a štátnosti. Preto bude významným zdrojom informácií o Slovensku pre zahraničie a dobrým reprezentačným artiklom pre naše zastupiteľské úrady vo svete.