Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Generálny riaditeľ SNM Rastislav Púdelka otvára výstavu...

Majstri ducha žili - a vari aj žijú - i na Slovensku...

22. 11. 2010 | videné 1724-krát
V budove Slovenského národného múzea na Vajanského nábreží v Bratislave vo štvrtok 18. novembra otvorili výstavu venovanú najvýznamnejším osobnostiam z dejín vedy a techniky na našom území.

Výstavu pod názvom Majstri ducha. Osobnosti vedy a techniky na Slovensku v spolupráci pripravili Slovenské národné múzeum, Slovenské technické múzeum v Košiciach a Slovenská akadémia vied. Za SAV sa na otvorení zúčastnila podptredsedníčka SAV Viera Rosová a člen Predsedníctva SAV Miroslav Morovics.

Ako vo svojom úvodnom príhovore pripomenul generálny riaditeľ SNM Rastislav Púdelka, ambíciou výstavy Majstri ducha je pútavým a zaujímavým spôsobom priblížiť jednak počiatky a rozvoj vedy a techniky na Slovensku jednak jej najvýznamnejších predstaviteľov. Z množstva významných osobnosti vedy a techniky vybrali autori z hľadiska medzinárodného významu 51 osobností prírodných, technických a lekárskych vied od 15. storočia po súčasnosť. Popri osobnostiach, ktoré sa narodili na Slovensku, výstava predstavuje aj osobnosti, ktorí na Slovensku žili a pôsobili.

Generálny riaditeľ Slovenského technického múzea Eugen Labanič dodal, že výstava sa zameriava na vklad slovenských vedcov v oblasti astronómie, matematiky, fyziky, medicíny, geológie, biológie a počítačovej techniky. Zároveň sleduje vznik a vývoj výskumných pracovísk na Slovensku. Návštevníci sa oboznámia s rozličnými zaujímavosťami vedy a techniky prostredníctvom množstva zbierkových predmetov z fondov Slovenského národného múzea, Slovenského technického múzea v Košiciach, Výpočtového strediska Slovenskej akadémie vied a zo súkromných zbierok rodín niektorých osobností. Na výstave sú prezentované jedinečné originálne exponáty (prvá televízna kamera a televízny prijímač na Slovensku) a vierohodné modely (Šitkov parný stroj, Baničov padák a iné).

Osobitnou súčasťou výstavy je expozícia Od kalkulačky po superpočítač, ktorá je prezentáciou zbierkových predmetov Minimúzea výpočtovej techniky Výpočtového strediska SAV - túto expozíciu priblížil jej tvorca, bývalý riaditeľ strediska Štefan Kohút, ktorý tieto pamiatky sústreďoval prakticky od šesťdesiatych rokov... Jej zámerom je dokumentovanie histórie výskumu, vývoja, výroby a používania počítačov so špecifickou orientáciou na systémy vyvinuté v SAV. Slovenská akadémia vied a menovite Ústav technickej kybernetiky (ÚTK SAV) boli v druhej polovici minulého storočia vlajkovou loďou informatiky vo všetkých jej podobách. ÚTK SAV reprezentoval informatiku na Slovensku od jej zrodu vo forme analógových počítačov na riešenie diferenciálnych rovníc (Plander,1958), cez využívanie číslicových počítačov prvej (ZRA-1, 1962) a druhej(GIER, 1967) generácie, federálny projekt riadiaceho počítača tretej generácie RPP-16 (1967), cez iniciovanie nadnárodného projektu Systém malých elektronických počítačov-SMEP (1976) až po vývoj a aplikáciu počítačov do robotiky (zvárací robot, 1985) a vývoj a výrobu paralelného počítača SIMD (Single Instruction Multiple Data, 1988). Táto história pokračuje dnes národným projektom SIVVP – Slovenská infraštruktúra pre vysokovýkonné počítanie (2010 – 2014), ktorého hlavným riešiteľom je Výpočtové stredisko SAV.

Výstava Majstri ducha návštevníkom ponúka okrem poučenia a informácií aj zábavu a rozptýlenie. Vďaka interaktívnym prvkom si návštevníci môžu v praxi vyskúšať fungovanie najznámejších objavov a vynálezov a spoznať vedcov a technikov z obyčajnej, ľudskej stránky. Návštevníci si vyskúšajú, ako funguje hovoriaci automat Wolfganga Kempelena z 18. storočia, ale vrátia sa aj o niekoľko desaťročí späť k začiatkom počítačovej techniky.

Na svoje si na výstave príde široké spektrum záujemcov – odborníci, laická verejnosť, dospelí a najmä deti. Zaujme jednotlivcov, rodiny, skupiny žiakov a študentov s ich pedagógmi, ktorým pomôže rozšíriť a ozvláštniť vyučovanie prírodovedných predmetov. Organizátori k výstave pripravili aj sériu ôsmich prednášok, ktoré predstavia mnohé známe osobnosti súčasnej vedy a techniky, ich prácu a každodenný život. Pre deti je pripravená špeciálna súťaž, v rámci ktorej si budú môcť sami zostrojiť model Murgašovej antény, Segnerovho kolesa, Kempelenovho šachového automatu a mnohých iných vynálezov. Do konca decembra budú môcť návštevníci využiť služby lektorov, ktorí budú počas otváracích hodín pripravení odpovedať na všetky otázky.

Výstava potrvá do 22. mája budúceho roka.