Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Ilustrácia: Týden 47/2004 (z 15. 11. 2004)

Malé dejiny veľkých udalostí: návraty k rokom 1948, 1968, 1989...

30. 11. 2004 | videné 3636-krát
„Čo sa týka historického vedomia na Slovensku, to je skutočne na zaplakanie. Iste ste sledovali ankety o roku ´89 aj medzi mladými. Nikto nič nevie.“

Toto sú slová Mgr. Zuzany Profantovej, CSc., organizátorky medzinárodnej interdisciplinárnej konferencie Malé dejiny veľkých udalostí, ktorá bola venovaná 15. výročiu pádu Berlínskeho múru a Nežnej revolúcie v Československu. Usporiadateľmi boli Ústav etnológie SAV a Ústav pamäti národa v Bratislave v spolupráci s Katedrou etnológie UCM v Trnave, Národopisnou spoločnosťou Slovenska a SNM v Bratislave. Ale nechajme Mgr. Profantovú, nech dokončí myšlienku!

„Učím orálnu históriu na UCM v Trnave a svojich študentov zapájam do výskumu autobiografických rozprávaní o rokoch 1968 a 1989. Ale zo školy, a mnohí aj z rodiny prichádzajú úplne nevedomí o týchto udalostiach. Žiaľ, taká je skutočnosť, mohla by som o tom ešte veľa hovoriť. Historické vedomie v tomto štáte – to je nula bodov...“

Určite aj preto malo význam vrátiť sa v dňoch 10.-12. novembra k nedávnej minulosti nielen z pohľadu vecných znalostí, ale aj z hľadiska posunov vo vedomí a v pamäti tých, ktorí tieto udalosti osobne zažili. Oceňovala sa najmä interdisciplinarita v širokom zábere príspevkov. Ak máte záujem, môžete nahliadnuť do programu konferencie, ktorý uvádzame na konci tohto textu (iste nebola na túto tému posledná), ale aj do zborníka príspevkov, ktorého slovenská verzia vyjde na budúci rok. Predbežne si ho môžete objednať už teraz na adrese: zuzana.profantova@savba.sk.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Konferencia sa venovala otázkam histórie, ktorá je vždy problematickou a neúplnou rekonštrukciou toho, čo už nie je. Pre dejiny každodennosti je všeobecne charakteristická koncentrácia na každodenný život „obyčajných ľudí“, a taktiež na subjektivitu životných skúseností. Cieľom je na subjekt orientovaná analýza sveta skúseností jednotlivca. Vedci zaoberajúci sa každodennou kultúrou, tak chcú dejiny pozorovať, popisovať a analyzovať „zdola“ a „zvnútra“. Etnologické chápanie kultúry v každodennosti včleňuje kultúru do sociálneho prostredia, do ktorého sa premietajú politické, ekonomické a sociálne problémy. Aké osvojovanie a aké interpretácie sa premietnu do dejín, závisí často od najrozličnejších faktorov a subjektivita pritom hrá neobyčajne významnú úlohu. Objektívne okolnosti a subjektívne správanie sa síce prekrývajú iba zriedka, ale práve napätie medzi nimi hrá neobyčajne zaujímavé výskumné pole pre interpretáciu historických procesov.

Aj na konferencii sa ukázalo, že pri poznaní, ako ľudia svoje dejiny interpretujú, nestačí skúmať iba objektívne sily a štruktúry. To, čo spôsobuje zásadné zmeny spoločenskej konštelácie, ktoré sa bezprostredne dotýkajú človeka samého, nie je dané vopred. Vzťah externých a interných faktorov musí byť stále znovu a nanovo vymedzovaný. Mikrohistorický pohľad, tak ako ukázali aj referáty, ponúka príležitosť k zmapovaniu presne toho rozhrania, kde sa vytvárajú zárodky dynamizácie spoločnosti.

Etnológia, ktorej záujmom je výskum každodennej kultúry a spôsobu života, je jednou z kľúčových disciplín pri výskume mikro-dejín, „malých dejín“, a to v spolupráci najmä so sociológiou, psychológiou, kultúrnou a sociálnou antropológiou, históriou, historickou antropológiou, politológiou, literárnou vedou, jazykovedou atď., najmä vo výskume formovania a interpretácie životných príbehov následkom závažných historických zlomov a udalostí.

Cieľom organizátorov konferencie bolo venovať pozornosť historickým zlomom a udalostiam v životoch ľudí po roku 1948, 1968 a 1989. V týchto súvislostiach bola pozornosť venovaná autobiografickým rozprávaniam, biografiám, spomienkovým rozprávaniam, folklórnym žánrom s historickou tematikou, problematike individuálnej aj kolektívnej pamäti, písomným dokumentom a ich následnej interpretácii, a mnohým ďalším otázkam. Prínosom konferencie bolo zverejnenie nových poznatkov, dosiaľ tabuizovaných právd a informácií. Práve interdisciplinárny charakter vniesol nové pohľady a odlišné informácie do spoločnej problematiky kvalitatívnej metódy orálnej histórie. Ako dokladá program, zmysluplná mozaika referátov vytvorila ucelené segmenty, ktoré obohacujú poznanie našich najnovších dejín.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Program konferencie Malé dejiny veľkých udalostí:

10. 11. 2004

9:00 – 9:45 - otvorenie

Z. Profantová - organizátorka konferencie, Ústav etnológie SAV
G. Kiliánová - riaditeľka Ústavu etnológie SAV
J. Langoš - predseda Ústavu pamäti národa
D. Deák - vedúci Katedry etnológie UCM
P. Maráky - riaditeľ Slovenského národného múzea

9:45 – 11:00

Z. Profantová (Bratislava): „Malé dejiny veľkých udalostí“ v etnológii
M. Vaněk (Praha): Orální historie ve výzkumu soudobých dějin
M. Leščák (Bratislava): Orálna história ako folkloristický a historický prameň
M. Závacká (Bratislava): Oficiálna skutočnosť a privátna realita

11:45 – 12:45

I. Ruisel (Bratislava): O konštruktívnosti dlhodobej pamäti
V. Krivý (Bratislava): Veľa malých obrázkov veľkých udalostí
T. Bužeková (Bratislava): Pamäť a dôveryhodnosť zdroja informácií

14:45-16:00

E. Krekovičová (Bratislava): Stereotypy a ich funkcia v jazyku politikov
S. Wienker-Piepho (Ausburg): National Stereotypes in 1989: Folklore, Jokes and Jokelore
T. Smolinska (Opole): Slowak jako niedocienany sąsiad. Tradycyjne stereotypy i spóżniona wiedza Polaków
B. Beneš (Brno): Hesla a nápisy na zdi – odkaz veřejného mínění ?

16:50 – 18:10

P. Macho (Bratislava): Národný hrdina a totalitný režim. Politická inštrumentalizácia – ideologická manipulácia – reakcie verejnosti (na príklade M. R. Štefánika)
L. Marks (Záhreb): Ban Josip Jelaćić in Croatian oral Legends: Between History and Myth
Z. Vanovičová (Bratislava): Jan Masaryk v ústnom podaní
Z. Malá (Bratislava): Mýtizácia M. R. Štefánika na Slovensku

- - - - - - - - -

11. 11. 2004

8:30 – 09:30

R. Bílik (Bratislava): Začíname žiť alebo pokus o konštruovanie novej kultúrnej identity po r. 1948
M. Fiamová – J. Ondriáš (Bratislava): Vzájomné vzťahy židovskej minority a majoritného obyvateľstva v Zlatých Moravciach
J. Sivoš (Bratislava): Sústreďovací tábor v Novákoch 1945-1949

10:15- 11:35

N. Veselská (Bratislava): Svedectvo perzekvovaných
A. Peto (Budapešť): How the commemoration practices of 1956 are influencing gendered identities. A Missing Piece? How Women in the Communist Nomenclature are not Remembering.
M. Botiková, CSc. ( Bratislava): Stratégie prežívania kríz – podľa výskumov Pamäti žien
K. Nováková (Bratislava): Odkaz víťazného februára a nasledovných politických udalostí v živote vinárskeho veľkopodnikateľa

14:00 – 15:40

M. Vrzgulová (Bratislava): Orálna história 20. storočia: k výučbe dejín v súčasnosti
J. Petráš (České Budějovice): Sondy do mikrosvěta obyčejného člověka (21. srpen 1968 v prožitku osamělé důchodkyně)
P. Trypesová (Praha): Konfrontace sociálního života příslušníků politických elit v Československu v období tzv. normalizace
J. Nosková (Brno): Brněnský disent a jeho pohled na „velké“ dějiny
J. Halla (Brno): Klub bývalých československých politických vězňů K-231 (1985-1990) sociální, dokumentační, politický a morální aspekt jednoho krajanského sdružení

19:00
spoločenský večer - loď Žilina

- - - - - - - - -

12. 11. 2004

9:00-10:00

R. Giermakowska (Opole): Nowe wartośći i postawy Polaków po 1989 roku
Ľ. Falťanová (Bratislava): Vplyv spoločensko-politických zlomových situácií v interpretácii životných osudov obchodníkov
J. Hajduk – Nijakowska (Opole): Folklorystyczne ramy pamięci spolecznej (powódź 1997 w opowieśći wspomnieniowej)

10:45-11:45

T. Vráblová (Bratislava): Malé dejiny vo svetle veľkých dejín. Problémy edičného spracovania dvoch rodinných autobiografií
M. Freithofnig (Viedeň): Autobiographical Research in Austria
Ľ. Herzánová (Bratislava): Autobiografia ako prameň pri výskume staroby a starnutia v Bratislave a vo Viedni)

13:45-15:00

D. Podmaková (Bratislava): Fakty a súvislosti historickej pamäti v obraze divadelného života
S. Letavajová (Trnava): Metóda Oral history a výskum cudzincov na Slovenku
M. Žureková (Trnava): Vplyv ideológie na folklór na príklade pôsobenia SĽUK-u
Z. Gáliová (Bratislava): Človek a internet. Otázky identity a elity vo sfére elektronickej komunikácie.