Úspešná prezentácia SAV na Veletrhu vědy v Prahe
Slovenská akadémia vied sa už po štvrtýkrát predstavila na Veletrhu vědy, najväčšom populárno-náučnom podujatí v Českej republike. Od 5. do 7. júna 2025 sa na Výstavisku PVA Letňany vystriedali tisíce návštevníkov, ktorých do stánku SAV lákala vedecká fabrika, marťanský piesok, literárny herbár či ukážka technológie, ktorá čistí toxické vody.
Veletrh vědy je najväčšia populárno-náučná akcia v ČR, ktorú od roku 2015 každoročne organizuje Akademie věd ČR. Zaoberá sa vedou vo všetkých jej podobách a svojim návštevníkom ponúka to najzaujímavejšie zo sveta prírodných, technických, humanitných i spoločenských odborov.
V tomto roku sa na v Prahe predstavil Ústav slovenskej literatúry SAV, v. v. i., ktorý prostredníctvom jedinečnej digitálnej Literárnej mapy Bratislavy umožnil putovanie po miestach známych z viacerých literárnych diel. Návštevníci si mohli zostaviť aj spisovateľský identikit alebo listovať v literárnom herbári, v ktorom sa botanika spája s krásou slovenskej poézie a prózy.
Ústav anorganickej chémie SAV, v. v. i., predstavil fluorescenciu okolo nás, návštevníkov lákala aj možnosť dotknúť sa marťanského piesku a dozvedieť sa o výskume nanorúrok a ich potenciálnom využití napríklad v medicíne.
Ústav materiálov a mechaniky strojov SAV, v. v. i., pozýval návštevníkov a návštevníčky na šichtu do vedeckej fabriky. V nej si návštevníci mohli pripraviť vlastný cukrík a hravou formou pochopiť princíp práškovej metalurgie. Obľúbené bolo tiež ukladanie „vyhoreného jadrového paliva“ do špeciálneho zásobníka na čas. Samozrejme išlo o zábavnú aktivitu, pri ktorej sa však návštevníci mohli dozvedieť niečo o možnostiach ukladania skutočných mnohonásobne väčších článkov s vyhoreným jadrovým palivom. „Toto naše úložisko je vyrobené z jedinečného materiálu, ktorý vyvinuli a vyrobili naši kolegovia na ústave procesom práškovej metalurgie. Ľahký kompozitný materiál na báze hliníka s nanočasticami oxidu hlinitého, nitridu hlinitého a karbidu bóru vyniká vysokou pevnosťou, tepelnou vodivosťou a stabilitou a schopnosťou pohlcovať neutrónové žiarenie. Výrobný proces je pritom ekonomický, spoľahlivý a vhodný pre priemyselné využitie,“ priblížila Silvia Múčková z ÚMMS SAV, v. v. i.
Z Košíc do Prahy pricestoval aj tím z Ústavu geotechniky SAV, v. v. i., ktorý predstavil svoju patentovanú technológiu na čistenie vôd z environmentálnych záťaží vytvorených banskou, či inou priemyselnou činnosťou. V stánku nechýbala priama ukážka pokročilých elektro-oxidačných procesov na čistenie vody (pre účely prezentácie znečistenej textilným farbivom) a informácie o ďalších projektoch Ústavu geotechniky.
V prednáškovom priestore Science Point mali návštevníci možnosť zúčastniť sa prezentácie a diskusie venovanej českému vydaniu knihy Milan Rastislav Štefánik – Muž, který si povídal s hvězdami. Autor publikácie, historik Michal Kšiňan ( Historický ústav SAV v. v. i.), spolu s historikom Jakubom Štofaníkom (MÚ AVČR), pútavo priblížili život a dielo jednej z najvýznamnejších osobností československých dejín – vedca, diplomata a generála Milana Rastislava Štefánika.
Svoj záujem o predstavované výsledky výskumu z prostredia SAV neskrývala ani vzácna návšteva - prof. Jiří Drahoš 1.podpredseda Senátu ČR a senátor Jiří Ružička, predseda Výboru pre vzdelávanie, vedu, kultúru, ľudské práva a petície, ktorí navštívili stánok SAV v sprievode predsedu AV ČR Dr. Radomíra Páneka. Vedenie SAV na Veletrhu vědy zastupovali členovia Predsedníctva SAV (za funkčné obdobie 2021-2025 - pozn. red.): Michal Kšiňan, Pavol Siman a Marek Radvanský.
Slovenská akadémia vied ďakuje za príležitosť predstaviť sa v tomto veľkom popularizačnom formáte v metropole Českej republiky a už teraz sa teší na nový ročník.
Text a foto: Katarína Gáliková