VYŠLA 77. EPIZÓDA VEDECKÉHO PODCASTU SAV
V najnovšej epizóde Vedeckého podcastu SAV sme privítali docenta Jána Feranca z Geografického ústavu SAV, v. v. i., ktorý nás zasvätil do tajov diaľkového prieskumu Zeme. Doc. Feranec je jedným z priekopníkov tohto odboru na Slovensku a v rozhovore sa podelil o svoje bohaté skúsenosti a zaujímavé poznatky. Epizódu moderoval Peter Boháč.
V úvode podcastu Dr. Feranec výstižne zhrnul podstatu diaľkového prieskumu: „Diaľkový prieskum Zeme je sledovanie objektov zemského povrchu bez priameho fyzického kontaktu s nimi.“ V rozhovore následne priblížil vývoj tejto oblasti od prvých pokusov o snímanie sveta z balónov až po súčasnosť, kde dominujú digitálne technológie. Dr. Feranec priblížil aj svoje skúsenosti s rôznymi technológiami: „Jednoznačne dominujú údaje získané digitálnym spôsobom. Nie je to klasická fotografia, ale my ju nazývame obrazovým záznamom, čiže číselným záznamom objektov zemského povrchu.“ V rozhovore hosť objasňuje aj rozdiel, ktorý medzi klasickou fotografiou a modernými digitálnymi snímkami vníma vedecká komunita zaoberajúca sa diaľkovým prieskumom Zeme.
Podcast sa dotkol aj historického vývoja a rozsiahleho utajovania dát v minulosti: „Všetky tieto techniky, ktoré sa vtedy používali, boli označené tajné až prísne tajné," zdôraznil vedec. V epizóde nechýba ani diskusia o súčasných trendoch, technológiách a ich využití v rôznych oblastiach s dôrazom na multispektrálne snímanie, ortofotomapy a analýzu údajov. Podcast tiež ponúka náhľad do budúcnosti diaľkového prieskumu Zeme.
Vedecký podcast SAV nájdete v podcastových aplikáciách PodBean, Apple Podcasts, Google Podcasts, na Spotify a na stránke www.podcasty.sme.sk. Celý rozhovor s Jánom Ferancom si môžete vypočuť aj kliknutím na prehrávač vložený na konci textu. V prípade záujmu môžete rozhovor sledovať aj prostredníctvom YouTube kanála Slovenskej akadémie vied.
Spracovala: Katarína Gáliková
Foto a video: Martin Bystriansky