Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Plagát podujatia

Na Vedeckom veľtrhu v Bratislave sa predstaví desať pracovísk SAV

20. 9. 2022 | videné 945-krát

Už o niekoľko dní, v piatok 23. septembra 2022, sa námestie Nákupného centra Eurovea v Bratislave stane dejiskom 5. ročníka Vedeckého veľtrhu. Po dvojročnej pauze, ktorú spôsobila pandémia koronavírusu, bude podujatie aj tentokrát prehliadkou noviniek a zaujímavostí z oblasti vedy, techniky a výskumu. Neodmysliteľnou súčasťou Vedeckého veľtrhu je aj Slovenská akadémia vied, ktorá sa v tomto roku predstaví s desiatimi pracoviskami.

Vedecký veľtrh je celodenné zábavné, ale najmä interaktívne podujatie, na ktorom sú zaujímavou a interaktívnou formou prezentované rôzne oblasti vedy a výskumu. Podujatie je určené najmä pre deti a mládež školského veku (6-18 rokov), no určite zaujme aj učiteľov, rodičov a širokú verejnosť. Program veľtrhu je zameraný na povzbudenie záujmu slovenskej mládeže o význam vedy v každodennom živote a prípadnú budúcu kariéru vo vedeckých odboroch.

Podujatia, akým je aj Vedecký veľtrh, považuje za nesmierne dôležité aj predseda SAV, prof. Pavol Šajgalík. „Práve počas nich majú vedci z laboratórií alebo knižníc možnosť prísť doslova naozaj na ulicu, kde sa stretávajú s občanmi, predovšetkým s mladými ľuďmi a deťmi. Môžu im vysvetľovať, prečo je veda dôležitá, aká je atraktívna a kreatívna a môžu ich viesť k tomu, aby svoje rozmýšľanie nenechali ovplyvniť informáciami, ktoré nemajú vedecký základ. Takéto veľtrhy majú viesť spoločnosť k tomu, aby vedela rozlíšiť, čo je naozaj veda, čo je opodstatnené, čo je založené na systéme „experiment-dôkaz“ a to, čo je len nejaká konšpirácia alebo neuvážená viera v niečo, čo nemá reálny základ. Veda na ulici je podľa mňa rovnako dôležitá ako umenie na ulici. Spoločnosť treba kultivovať,“ zdôraznil predseda SAV.

Piaty ročník Vedeckého veľtrhu sa začne slávnostným otvorením 23. septembra 2022 (piatok) o 9:30 hod. a bude trvať do 16:00 hod. Návštevníkom a návštevníčkam sa predstavia vystavovatelia z rôznych akademických inštitúcií, záujmových organizácií a subjektov komerčnej sféry. SAV sa v tomto ročníku Vedeckého veľtrhu prezentuje desiatimi pracoviskami, ktoré pozývajú širokú verejnosť spoznať bližšie ich výskumné oblasti a najnovšie výsledky.

Archeologický ústav SAV, v. v. i. bude prezentovať pokroky v 3D archeológii a predstaví interaktívnu 3D aplikáciu pre smartfóny a tablety.

Pri návšteve stánku Jazykovedného ústavu Ľ. Štúra SAV, v. v. i. si záujemcovia budú môcť v improvizovanej jazykovej poradni overiť správnosť jazykových výrazov, pozrieť si interaktívnu prezentáciu zdrojov Slovenského národného korpusu, dozvedieť sa zaujímavosti o jednotlivých oddeleniach ústavu a zasúťažiť si v rôznych kvízoch a hrách.

Ústav anorganickej chémie SAV, v. v. i. na Vedeckom veľtrhu predstaví antibakteriálne materiály a materiály pre environmentálne aplikácie tlačené na 3D tlačiarni. Návštevníci si budú môcť pozrieť aj keramické materiály schopné odolávať extrémnym teplotám, ktoré nájdu využitie napríklad v raketoplánoch či keramické náhrady kostí a kĺbov. Deti čaká množstvo zaujímavých experimentov.

Biomedicínske centrum SAV, v. v. i. sa na Vedeckom veľtrhu predstaví s dvoma ústavmi. Ústav experimentálnej onkológie si pre menši deti pripravil rôzne farebné pokusy, väčšie deti si môžu vytvoriť sladkú DNA z cukríkov a pelendrekov alebo vyskúšať pochopiť geneticky kód prostredníctvom spájania korálikov do rôznych slov. Vyskúšať si budú môcť aj izoláciu DNA z ovocia. Ústav experimentálnej endokrinológie si pripravil kvíz pre deti a test MemTrax - na popísanie kognitívnych schopností. Aplikácia BodyFixIO pomôže odhaliť zakrivenie chrbtice u detí a dospelých. Návštevníci si budú môcť dať spraviť analýzu pomeru tuku/vody a ďalších parametrov v ľudskom tele či získať informácie o cukrovke.

Centrum biológie rastlín a biodiverzity SAV, v. v. i. sa predstaví prostredníctvom Ústavu genetiky a biológie rastlín. Deti si tu budú môcť vyskúšať kŕmenie mäsožravých rosiček, pozrieť ukážku izolácie DNA z listov, dozvedia sa, ako sa dajú jednoduchou chromatografiou oddeliť pigmenty a zistia, akými spôsobmi môžu rastliny reagovať na stres.

Ústav materiálov a mechaniky strojov SAV, v. v. i. bude demonštrovať vzťah medzi makroštruktúrou, mechanickými vlastnosťami a výrobou formou interaktívneho pokusu a propagačných materiálov. Svoju expozíciu doplní výstavou svojich materiálov s opisom ich prepojenia s praxou.

Ústav zoológie SAV, v. v. i. si pripravil materiál spojený so skrytým životom pod vodnou hladinou. Vystaví aj trvalé preparáty, vzorky v liehu a živé bezstavovce z Dunaja v akváriu. Žiaci si tak budú môcť zblízka pozrieť čo v našich vodách žije a dozvedieť sa viac o význame týchto malých organizmov pre fungovanie vodného ekosystému.

Historický ústav SAV, v. v. i. bude mať v rámci svojho stánku dve prednášky spojené diskusiou. Jedna z nich má názov Da Vinciho kód po slovensky, alebo moderné metódy spracovania šifrovaných archívnych dokumentov, tá druhá sa venuje téme Od denára k euru – Historici o úlohe peňazí v minulosti Slovenska a osude československého menového zlata (1938 – 1982). Zo starších dejín budú prezentované informácie o mincovníctve prvého uhorského kráľa Štefana I., či vlastníctve kremnickej mincovne kráľovnou Barborou v r. 1424 – 1427. HÚ SAV, v. v. i. okrem toho spoločne s Ústavom informatiky a matematiky STU v Bratislave predstaví spoločný projekt, ktorého cieľom je vytvorenie špecifického softvérového riešenia pre dešifrovanie utajovaných dokumentov.

Ústav krajinnej ekológie SAV, v. v. i. predstaví expozíciu na tému Krajina očami mladého výskumníka, ktorej súčasťou budú interaktívne súťaže, kvízy, hry a názorné ukážky o živej a neživej prírode Slovenska.

Ústredná knižnica SAV, v. v. i. si pripravila expozíciu na tému knižnica ako podpora vedy a výskumu.

Svoj stánok bude mať aj Úrad SAV. Návštevníci si v ňom budú môcť zahrať "akademické pexeso", vďaka ktorému spoznajú jednotlivé pracoviská SAV či vyplniť vedecký kvíz a hrať o zaujímavé ceny. Súčasťou prezentácie budú aj najnovšie populárno-náučné publikácie z dielne programu Otvorená akadémia, propagácia Výpočtového strediska CSČ SAV, v. v. i. a experimenty zástupcov platformy Mladí vedci SAV.

Súčasťou programu Vedeckého veľtrhu bude aj populárna dronová show, interaktívna výstava vedeckých hračiek, logické hry a úlohy, či testy kreatívnych schopností. Vedeckým veľtrhom bude návštevníkov sprevádzať známy moderátor a milovník vedy Richard Vrablec a o zábavu sa postará aj kúzelník Talostan.Vedecký veľtrh v Bratislave organizuje nezisková organizácia Veda nás baví v spolupráci s Univerzitou Komenského v Bratislave a Slovenskou technickou univerzitou v Bratislave. Cieľom veľtrhu je hravou formou priblížiť vedu študentom a žiakom základných a stredných škôl, ale i zvedavým dospelým. Viac informácií nájdete na stránke: www.vedeckyveltrh.sk

 

Srdečne všetkých pozývame!

 

Zdroj: Vedecký veľtrh

Spracovala: Katarína Gáliková

Foto: www.vedeckyveltrh.sk

 

Súvisiace články