Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Contribution of Environmental Voluntary Schemes to Sustainable Development in the European Union

In: Ekonomický časopis/Journal of Economics, vol. 63, no. 3
Magdaléna Drastichová
Detaily:
Rok, strany: 2015, 301 - 321
Kľúčové slová:
sustainable development, the EU Eco-Management and Audit Scheme (EMAS), the EU Ecolabel, the EU Sustainable Development Strategy, resource productivity JEL Classification: Q51, Q56
Typ článku: Vedecký / Article
O článku:
Vznik dobrovoľných prístupov v OECD a EÚ predstavovalo jeden z najvýraznejších míľnikov vývoja v oblasti životného prostredia v 90. rokoch. Systém ekomanažmentu a auditu EÚ (EMAS, 1993) je nástroj v oblasti riadenia na zlepšenie environmentálnej výkonnosti organizácie. Environmentálna značka EÚ (1992) je súčasťou politiky udržateľnej spotreby a výroby EÚ, čo je tiež jedna z desiatich tém v rámci stratégie udržateľného rozvoja EÚ. Využívanie týchto dobrovoľných systémov môže mať vplyv na produktivitu zdrojov, ktorý je jedným z hlavných indikátorov v rámci tejto témy, a v konečnom dôsledku viesť k udržateľnému rozvoju. Avšak pozitívne účinky v krajinách EÚ nastavajú s časovým oneskorením po ich zavedení. Dlhšie oneskorenia sú typické pre EMAS. Cieľom tohto článku je zhodnotiť využívanie dobrovoľných nástrojov v krajinách EÚ a vyhodnotiť ich prínos k udržateľnému rozvoju na základe skúmania ich vzťahov k produktivite zdrojov.
Establishment of voluntary approaches in the OECD and EU represented one of the most striking environmental developments of the 1990s. The EU Eco-Management and Audit Scheme (EMAS, 1993) is a management instrument to improve environmental performance of organisations. The EU Ecolabel (1992) is a part of the EU sustainable consumption and production policy, which is also one of ten themes in the EU Sustainable Development Strategy. Usage of these voluntary schemes can affect the Resource productivity, which is a headline indicator in this theme, and ultimately lead to sustainable development. However, the positive effects in the EU countries take place with time lags after their introduction. The longer lags are typical of the EMAS. The aim of this Paper is to assess the usage of the voluntary instruments in the EU countries and to evaluate their contribution to sustainable development on the basis of examining their relations to resource productivity.
Ako citovať:
ISO 690:
Drastichová, M. 2015. Contribution of Environmental Voluntary Schemes to Sustainable Development in the European Union. In Ekonomický časopis/Journal of Economics, vol. 63, no.3, pp. 301-321. 0013-3035.

APA:
Drastichová, M. (2015). Contribution of Environmental Voluntary Schemes to Sustainable Development in the European Union. Ekonomický časopis/Journal of Economics, 63(3), 301-321. 0013-3035.