Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Niektoré makroekonomické súvislosti vývoja trhu s liehovinami v Slovenskej republike

In: Ekonomický časopis/Journal of Economics, vol. 62, no. 9
Juraj Válek - Alena Zubaľová
Detaily:
Rok, strany: 2014, 975 - 989
Kľúčové slová:
excise duty on alcohol, revenues to the state budget, consumption, production, trade balance JEL Classification: E23, F15, G01, G18, H20, H26
Typ článku: Vedecký / Article
O článku:
Charakteristickou črtou každej spotrebnej dane je, že predstavuje výraznú cenotvornú zložku. Očakávania vlády súvisiace so zmenou daňovej sadzby pri takomto type daní sú, že sa zvýšia príjmy do štátneho rozpočtu, i keď to môže priniesť tzv. priečny presun dane, ktorého dôsledkom je pokles spotreby inej komodity. Cieľom príspevku je poukázať na niektoré makroekonomické súvislosti vývoja trhu s liehovinami v SR s dôrazom na zvyšovanie sadzby spotrebnej dane z liehu, jej spotreby, výroby a salda zahraničného obchodu. Pozornosť autori venujú skutočnosti, že okrem vysokej sadzby predmetnej dane výšku príjmov do štátneho rozpočtu ovplyvňuje aj šetrenie spotrebiteľov, zmena životného štýlu, antireklama a zavedenie prísnejších opatrení v súvislosti s cestnou premávkou, ako aj tlak na dovoz identických komodít zo zahraničia.
A characteristic feature of any excise tax is that it represents a significant component of price-settings. Expectations of the government, related to the change of the tax rate for this type of tax, consists in a presumption of the increased revenues to the state budget, even though it could bring so called lateral shift of the tax. Its impact would be a decrease in a consumption of the other commodities. The aim of article is to highlight some macroeconomic consequences of the Spirit market development in Slovakia, with an emphasis on increasing excise taxes on alcohol, its consumption, production and foreign trade balance. The attention of the authors is drawn to the fact that in addition to the high rate of tax affecting the amount of revenue collected by the state, other factors such as consumer saving, lifestyle change, counter advertising and the introduction of more stringent measures in relation to road traffic as well as pressure on imports of identical commodities from abroad, can equally affect state revenue.
Ako citovať:
ISO 690:
Válek, J., Zubaľová, A. 2014. Niektoré makroekonomické súvislosti vývoja trhu s liehovinami v Slovenskej republike. In Ekonomický časopis/Journal of Economics, vol. 62, no.9, pp. 975-989. 0013-3035.

APA:
Válek, J., Zubaľová, A. (2014). Niektoré makroekonomické súvislosti vývoja trhu s liehovinami v Slovenskej republike. Ekonomický časopis/Journal of Economics, 62(9), 975-989. 0013-3035.