Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Zoznam medzinárodných projektov SAV

Lock Databáza medzinárodných projektov

Centrum spoločenských a psychologických vied SAV, v. v. i.

Creative Region III.

-

Doba trvania: 1.1.2022 - 31.12.2025
Program: Iné
Zodpovedný riešiteľ: Mgr. Sáposová Zlatica PhD.
Anotácia:V regióne severného Maďarska je vyššia koncentrácia sociálneho a územného znevýhodnenia ako je celoštátny priemer. Doterajšie výsledky vedeckého výskumu územných a sociálnych procesov ukázali, že znižovanie znevýhodnenia možno dosiahnuť len inováciami, ktoré sa očakávajú hlavne od rozvoja a šírenia nových sociálnych prvkov a postupov. Vygenerovanie a implementácia sociálnych inovácií si vyžaduje odborné znalosti. Tie sú založené na odbornej báze Univerzity v Miškolci a sú navyše dostupné lokálne. Prioritnou úlohou je prispieť k zlepšovaniu podmienok výskumu, podporovať doktorandov a zapojiť mladých výskumníkov do projektu počas jeho trvania, čo prispeje k sociálnej udržateľnosti, zlepší a posilní pozíciu ďalšej generácie výskumníkov v oblasti sociálnych inovácií. Priame a nepriame riešenia ekonomického rozvoja vyplývajúce z výskumných aktivít (zakladanie podnikov, branding miestnych produktov, kreatívny turizmus, vzdelávacie programy, kultúrne hodnoty, mobilná aplikácia) prostredníctvom transformácie sociálnych inovácií vytvárajú podmienky pre sieťovú spoluprácu aktérov. Zrealizované výskumy a vzdelávacie programy slúžia ako dobrý základ pre zapojenie sa do medzinárodnej výskumnej komunity a posilnenia integrácie.

ENIS - Európska sieť o medzinárodnej mobilite študentov: Prepojenie výskumu a praxe

ENIS - European Network on International Student Mobility: Connecting Research and Practice

Doba trvania: 1.10.2021 - 31.10.2025
Program: COST
Zodpovedný riešiteľ: Ing. Chrančoková Martina PhD.
Anotácia:Za posledné desaťročia sa medzinárodná mobilita študentov (ISM) vo vysokoškolskom vzdelávaní rýchlo rozšírila. Tento rast vyvolal značný záujem o ISM v rámci rôznych disciplín, výskumných komunít, kruhov odborníkov z praxe a tvorcov politík. Medzi výskumníkmi v týchto oblastiach je však prekvapivo málo prepojení a výmen. Navyše štipendium ISM zostáva prísne obmedzené pre vedecké kruhy, napriek významu, ktorý majú vedecké poznatky o ISM pre politiku a každodennú prax. Tento projekt reaguje na naliehavú potrebu systematickej interdisciplinárnej a medzinárodnej výmeny poznatkov o teoretických rámcoch, výskumných metodológiách, zisteniach a príkladoch osvedčených postupov a za pretavenie vedeckých poznatkov do odporúčaní pre prax ISM. Je organizovaná okolo piatich pracovných skupín, z ktorých štyri sa zaoberajú témami vyžadujúcimi vedecký rozvoj a piata spája odporúčania pre prax: (1) Globálne toky a trendy ISM na makroúrovni; (2) sociálne nerovnosti v prístupe k ISM a počas neho; (3) sociálna a kultúrna integrácia medzinárodných študentov v ich hostiteľských krajinách; (4) Vplyv ISM na kariéru absolventov; (5) Prepojenie výskumu a praxe. Projekt spája etablovaných výskumníkov, výskumníkov na začiatku kariéry (ECI) a doktorandov z rôznych vedeckých disciplín, krajín a výskumných komunít, ako aj zainteresovaných strán z medzinárodných kancelárií, medzinárodné študentské a študijné organizácie v zahraničí a rôzne politické úrovne. Toto ponúkne komparatívny a praktický pohľad na dynamiku ISM tým, že prinesie fragmentované poznatky spoločne, s hlavným cieľom vytvoriť nové interdisciplinárne a inovatívne empirické perspektívy a previesť ich do konkrétnych odporúčaní pre zainteresované strany. Kľúčové slová: medzinárodná mobilita študentov - štúdium v zahraničí - medzinárodná migrácia študentov - internacionalizácia – výmeny.

-

Challenges Faced by Ukrainian Refugees in Secondary Cities in the CEE region: Promoting Inclusion and Social Cohesion through Inclusive Public Spaces

Doba trvania: 20.1.2024 - 30.6.2025
Program: International Visegrad Fund (IVF)
Zodpovedný riešiteľ: Mgr. Papcunová Jana PhD.
Anotácia:Projekt skúma výzvy, ktorým čelia ukrajinskí utečenci a utečenkyne v "sekundárnych mestách" regiónu strednej a východnej Európy. Kladie dôraz na skúmanie sociálnej súdržnosti, integrácie a skúsenostiam s diskrimináciou či nenávistnými prejavmi. Cieľom projektu je podporiť začlenenie, posilniť sociálnu súdržnosť, bojovať proti nenávistným prejavom a diskriminácii a vytvoriť tak prijímajúcejšie prostredie pre ukrajinských utečencov a utečenkyne v regióne strednej a východnej Európy.

Platform of policy evaluation community for improved EU policies and better acknowledgement

Platform of policy evaluation community for improved EU policies and better acknowledgement

Doba trvania: 18.10.2021 - 17.10.2025
Program: COST
Zodpovedný riešiteľ: Mgr. Polačková Zuzana M.A., PhD.
Anotácia:Cieľom COST akcie PROFEEDBACK je podporiť vytváranie sietí v oblasti hodnotenia politík na úrovni EÚ, zvýšiť povedomie o význame výskumu v oblasti hodnotenia politík a zvýšiť vplyv hodnotenia na tvorbu politík. Platforma združuje výskumných pracovníkov a odborníkov z rôznych vedných oblastí a sektorov, za účelom posilnenia teória, nástrojov a metód hodnotenia politík. COST akcia PROFEEDBACK reaguje na absenciu bottom-up platformy združujúcej výskumníkov a odborníkov pracujúcich v oblasti hodnotenia politík. Cieľom COST akcie PROFEEDBACK je riešiť túto výzvu prostredníctvom inovatívneho, komplexného, medzisektorového a multidisciplinárneho prístupu, ktorého ambíciou je: • analyzovať teoretické a metodologické otázky výskumu hodnotenia politiky s osobitným dôrazom na politiku súdržnosti, • obohatiť vedecký výskum hodnotenia politiky a riešiť identifikované výzvy, • prispieť ku zosúladeniu roztrieštených prístupov s cieľom stanoviť výskumný program a dosiahnuť spoločné porozumenie, • prispieť k budovaniu kapacít komunity zaoberajúcej sa hodnotením politík, • zapojiť tvorcov politík na vnútroštátnej úrovni a na úrovni EÚ s cieľom prispieť k tvorbe politík založených na dôkazoch, • vypracovať kódex pre komunitu hodnotiteľov politík.

Riešenie priemyselných vzťahov smerom k obehovému hospodárstvu v kovospracujúcom, chemickom, textilnom, energetickom a stavebnom sektore

Addressing industrial relations towards circular economy in metal, chemical, textile, energy and construction sectors

Doba trvania: 1.11.2023 - 31.10.2025
Program: European Commision
Zodpovedný riešiteľ: Mgr. Filčák Richard MSc. PhD.
Anotácia:Výskum realizovaný v rámci projektu TURN skúma činnosť a reakciu krajín, zapojených do projektu, na predpoklady prechodu sektorov (chemický, textilný, energetický, kovospracujúci a stavebný) na model obehového hospodárstva. Cieľom je zlepšiť a prispôsobiť svoje výrobné systémy v súlade s európskym akčným plánom na obehové hospodárstvo. Prechod EÚ na obehové hospodárstvo zníži tlak na prírodné zdroje a vytvorí udržateľný rast a pracovné miesta. V marci 2020 Európska komisia prijala nový akčný plán obehového hospodárstva (CEAP), ktorý je jedným z hlavných stavebných kameňov Európskej zelenej dohody, novej európskej agendy pre udržateľný rast. Nový akčný plán sa zameriava na to, ako sú produkty navrhnuté, podporuje procesy obehového hospodárstva, podporuje udržateľnú spotrebu, má za cieľ zabezpečiť, aby sa predchádzalo vzniku odpadu a aby sa použité zdroje udržali v hospodárstve EÚ čo najdlhšie. Zároveň zavádza legislatívne a nelegislatívne opatrenia zamerané na oblasti, v ktorých opatrenia na úrovni EÚ prinášajú skutočnú pridanú hodnotu. Hlavný riešiteľom projektu je organizácia SindNova, sídliaca v Taliansku, ktorá je renomovaným neziskovým združením zaoberajúcim sa už štyridsať rokov výskumom, štúdiom, vzdelávaním a informovaním s cieľom prehĺbiť a podporiť kultúru a nástroje účasti pracovníkov v podnikoch. Projektovými partnermi sú organizácie, zamerané na spoluprácu s odborovými zväzmi v krajinách Španielsko, Taliansko, Albánsko a Turecko. Partnerom PÚ CSPV pri riešení projektu na Slovensku je Konfederácia odborových zväzov (KOZ).

SIEŤ PRE NEXUS VODY, ENERGIE A POTRAVÍN PRE NÍZKOHLÍKOVÉ HOSPODÁRSTVO V EURÓPE A ĎALEJ

NETWORK ON WATER-ENERGY-FOOD NEXUS FOR A LOW-CARBON ECONOMY IN EUROPE AND BEYOND

Doba trvania: 22.9.2021 - 21.9.2025
Program: COST
Zodpovedný riešiteľ: Mgr. Filčák Richard MSc. PhD.

Sociálna a solidárna ekonomika a sociálne podniky v Poľsku a na Slovensku: Spoločné dedičstvo a rozdielne trajektórie

SSE and SEs in Poland and Slovakia: Common legacies and different trajectories

Doba trvania: 1.1.2025 - 31.12.2026
Program: Mobility
Zodpovedný riešiteľ: Mgr. Polačková Zuzana M.A., PhD.
Anotácia:Projekt skúma súčasný stav sociálnej a solidárnej ekonomiky/sociálnych podnikov (SSE/SE) v Poľsku a na Slovensku. Predpokladá dôkladné preskúmanie štyroch aspektov súvisiacich s existenciou, odolnosťou a udržateľnosťou SSE/SE, ktorými sú: a) miestne kontexty a miestne ekosystémy, ii) vzájomné prepojenia medzi SSE/SE a sociálnymi inováciami, iii) právne rámce a iv) vzťahy medzi SSE/SE a štátom/obcami. Teoretickým rámcom projektu je nový inštitucionalizmus. Výskumníci však siahajú aj po koncepciách, ktoré majú korene vo verejnej správe a manažmente. Projekt využíva kvalitatívne metódy a trvá 24 mesiacov.

Tvorba migračných rozhodnutí a migračných politík v čase transformačných spoločenských zmien

Making migration and migration policy decisions amidst societal transformations

Doba trvania: 1.3.2023 - 30.6.2026
Program: Horizont Európa
Zodpovedný riešiteľ: Mgr., MA Mýtna Kureková Lucia PhD.
Anotácia:Projekt PACES uplatňuje prelomový prístup k skúmaniu a porozumeniu rozhodnutí jednotlivcov migrovať, pričom jeho cieľom je zistiť, ako môžu tieto poznatky prispieť k pochopeniu tvorby migračných politík. PACES sa zameriava na dve paralelné zložky výskumu: (1) faktory, ktoré formujú rozhodovanie migrovať a (2) mechanizmy, ktoré stoja za tvorbou migračných politík. Projekt zhŕňa teoretické a empirické poznatky zo širokého spektra akademických disciplín a metodologických paradigiem, pričom jeho cieľom je systematicky skúmať interakcie medzi rozhodnutiami spojenými s migráciou a tvorbou migračných politík v kontexte širších spoločenských zmien, a teda vzájomne prepojených procesov ekonomických, politických, demografických, technologických a kultúrnych zmien. Na základe teoretickej syntézy a kvalitatívnych a kvantitatívnych údajov zozbieraných v Alžírsku, Etiópii, Líbyi, Slovensku, Taliansku a v Španielsku, má projekt za cieľ vypracovať heuristický model, ktorý identifikuje rôzne konštelácie podmienok, ktoré formujú rozhodnutia zostať alebo migrovať v rôznych etapách života jednotlivcov. Na základe teórie zmeny tak PACES systematicky skúma, identifikuje a sleduje predpoklady o rozhodnutiach o migrácii, ktoré využívajú tvorcovia politík na formulovanie cieľov a návrhov opatrení. Skúmaním vývoja politík EÚ a národných politík pracovnej a rodinnej migrácie projekt PACES odhaľuje, do akej miery sú súčasné migračné politiky založené na vedeckých dôkazoch. Projekt tiež identifikuje oblasti, v ktorých môžu politické opatrenia ťažiť z cenných výskumných poznatkov o rozhodovaní migrovať. PACES sa tak snaží narušiť dominantné politické diskurzy a predpoklady, ktoré sú základom migračných opatrení, a prispieť k vypracovaniu účinnejších modelov riadenia migrácie v EÚ, ktoré zohľadňujú neistoty vyvolané spoločenskými zmenami. S podporou interdisciplinárneho konzorcia skúsených partnerov sa PACES zapája do spoločného výskumu s tvorcami politík, zainteresovanými stranami, občanmi a migrantmi s cieľom dosiahnuť maximálny vedecký, politický a sociálny vplyv.

Zdravotné a psychosociálne dlhodobé účinky a zvládacie zdroje u ťažkých alebo kritických prípadov ochorenia COVID-19: kvalitatívna štúdia

Health and Psychosocial Long-term Effects and Coping Resources in Severe or Critical COVID-19 Survivors: A Qualitative Study

Doba trvania: 1.1.2022 - 31.12.2025
Program: ANSO
Zodpovedný riešiteľ: Prof. Mgr. Halama Peter PhD.
Anotácia:Post-COVID-19 syndróm je stav charakterizovaný dlhodobými symptómami a komplikáciami, ktoré pokračujú alebo sa rozvinú po akútnom COVID-19. Zistilo sa, že väčšina (až 80 %) pacientov prijatých do nemocnice s ťažkým ochorením COVID-19 má dlhodobé fyzické a Projekt sa zameriava na kvalitatívne preskúmanie skúseností dospelých pacientov, ktorí prežili ťažký alebo kritický COVID-19, počas postakútneho obdobia (do 1 roka po prepustení z nemocnice) v štyroch krajinách východnej a strednej Európy: Bulharsku, Slovensku, Chorvátsku a Rumunsku. Bude skúmať negatívne (fyzické a duševné symptómy, kognitívne symptómy, posttraumatický stres, ťažkosti v sociálnom fungovaní, znížená funkčná schopnosť atď.), ako aj pozitívne (posttraumatický rast) dlhodobé účinky po COVID a posúdi úlohu osobných (napr. sebaúčinnosť, odolnosť, nádej, optimizmus), sociálnych (napr. sociálna podpora) a iných (napr. finančných) zdrojov zvládania v období zotavovania. Projekt vychádza z biopsychosociálnej perspektívy verejného zdravia. Medzi účastníkmi bude 128 dospelých pacientov, ktorí prežili závažný alebo kritický stav COVID-19 (32 účastníkov na krajinu) všetkých vekových skupín, s rôznou dĺžkou postakútneho obdobia (do 1 mesiaca, 1 – 3 mesiacov, 3 – 6 mesiacov a 6+ mesiacov po prepustení). Štúdia bude zbierať údaje prostredníctvom hĺbkových pološtruktúrovaných rozhovorov a analyzovať ich prostredníctvom tematickej analýzy (Braun & Clarke, 2006). Skúsenosti tých, ktorí prežili, sa budú študovať tak, ako sú začlenené do miestneho sociokultúrneho kontextu a miestnych epidemiologických situácií v zúčastnených krajinách. Pokiaľ je nám známe, toto bude prvá štúdia, ktorá kvalitatívne preskúma a porovná skúsenosti ľudí, ktorí prežili závažný alebo kritický priebeh ochorenia COVID-19 počas postakútneho obdobia. Bude študovať skúsenosti ľudí, ktorí prežili závažný alebo kritický stav COVID-19 z regiónu Európy, ktorý nie je dostatočne preskúmaný. Poznanie skúseností pacientov pomôže lepšie pochopiť ich potreby podpory a umožní rozvoj sociokultúrne prispôsobených prístupov k liečbe syndrómu po COVID-19 a psychosociálnej podpory v procese uzdravovania.

Celkový počet projektov: 9