Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Klastrové politiky vo vybraných krajinách Európskej únie

In: Ekonomický časopis/Journal of Economics, vol. 59, no. 3
Mária Kačírková

Details:

Year, pages: 2011, 259 - 278
Keywords:
cluster, mapping, cluster policy, regional development
Article type: Vedecký článok / Article
About article:
Pochopiť úlohu klastrovej politiky a klastrových iniciatív je veľmi dôležité vzhľadom na zmeny odohrávajúce sa v medzinárodnom a európskom kontexte. Prijatie nových členov zo strednej a východnej Európy do Európskej únie znamenalo zmeny v trendoch dosiaľ nemajúcich obdobu (voľný pohyb tovarov, služieb, osôb a kapitálu), ktoré mali veľký vplyv na existujúce a novovznikajúce klastre. Napriek rastúcemu záujmu o politiky relevantné ku klastrom, dosiaľ vieme o nich pomerne málo. Ešte stále pretrváva obmedzené množstvo vedeckých poznatkov o úlohe klastrových politík, o verejných, poloverejných a súkromných inštitúciách v klastroch a o ich meniacej sa úlohe, o konkrétnych potrebách a požiadavkách firiem v klastroch vzhľadom na zmeny, ktoré sa odohrávajú vo svete a s tým súvisiace nové príležitosti a výzvy. Predkladaný článok je zameraný na mapovanie stupňa rozvoja klastrových politík vo vybraných krajinách Európskej únie s cieľom porovnať stav v tejto oblasti vo vyspelých ekonomikách a v rozvíjajúcich sa ekonomikách a naznačiť, aké zmeny v klastrových politikách by sa mali realizovať z pohľadu transformujúcich sa trendov vo výrobnom sektore Európy, v pôsobení verejných a súkromných aktérov v klastroch a v ich spolupráci a v učiacich sa procesoch a aké formy riadenia klastrových politík uplatniť v týchto vybraných krajinách.
Clusters, the geographic concentration of economic activities in a specific field connected through different types of linkages, are increasingly viewed as an interesting conceptual tool to understand the economic strength or competitiveness. In recent years, this view has also motivated more and more policy makers to turn to cluster-based concepts as new tools to strengthen both national and regional economies. The article is structured in the following ways: section 1 presents basic notion and historical background about clusters; section 2 provides main approaches towards the cluster policy. Section 3 is focused on the cluster policy in the Europe and 4 examines the cluster policies and initiatives across six different countries of the European Union. The conclusion gives the overview of the cluster policies stage in the selected countries and refers to the possibility to improve them.
How to cite:
ISO 690:
Kačírková, M. 2011. Klastrové politiky vo vybraných krajinách Európskej únie. In Ekonomický časopis/Journal of Economics, vol. 59, no.3, pp. 259-278. 0013-3035.

APA:
Kačírková, M. (2011). Klastrové politiky vo vybraných krajinách Európskej únie. Ekonomický časopis/Journal of Economics, 59(3), 259-278. 0013-3035.