Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Hosťom 17. epizódy Vedeckého podcastu SAV bol Martin Števko z Ústavu vied o Zemi SAV

Vyšla 17. epizóda Vedeckého podcastu SAV

7. 5. 2021 | videné 739-krát

Slovenská akadémia vied predstavuje ďalšie vydanie svojho vedeckého podcastu. Moderátor Peter Boháč v ňom tentokrát privítal geológa Martina Števka z Ústavu vied o Zemi SAV. Ústrednou témou podcastu boli minerály, najmä nedávno objavený Dobšináit, ktorý zaujal ako médiá, tak aj širokú verejnosť. V sedemnástej epizóde Vedeckého podcastu SAV doktor Števko hovorí aj o tom, ako vedci objavujú nové nerasty na Slovensku aj vo svete, o klimatickej kríze, o geologicky najzaujímavejších slovenských lokalitách i o tom, aké to je, keď sa splní detský sen a hobby sa stane prácou.

Martin Števko, absolvent Prírodovedeckej fakulty UK, sa na SAV dostal po päťročnom pôsobení v oblasti geologického výskumu v zahraničí, keď ho na jednej z vedeckých konferencií zlákal pre prácu na Ústave vied o Zemi vtedajší riaditeľ ústavu. Je spoluobjaviteľom Dobšináitu, nového nerastu z roselitovej skupiny.

„Je to 23. nový minerál, ktorý bol popísaný na území Slovenskej republiky. Ide o zaujímavý objav, pretože za posledných 20-30 rokov sa popísalo veľmi málo minerálov. Boli sme radi, že sme ho mohli pomenovať po typovej lokalite, kde sme ho objavili, meste Dobšiná,hovorí o najnovšom objave, ktorý vzbudil rozruch aj pre svoje meno. „Pri hľadaní minerálu zohráva úlohu cielené hľadanie, ale aj šťastie,“ objasňuje spôsob vyhľadávania geológ a dopĺňa opis metodiky: „Pracujeme so základnou analytikou, podľa ktorej určíme, aké minerály v danej lokalite sú. V tomto prípade sme použili práškovú difrakciu, najbežnejšiu metódu, pri ktorej zistíme, či ide o už známy nerast, alebo sme natrafili na niečo nové.“

Martin Števko potvrdzuje, že Slovensko je krajinou bohatou na minerály vďaka pestrej geologickej stavbe. Medzi najvýznamnejšie lokality patria Špania dolina, Poniky, spišsko-gemerské rudohorie, ale aj mnohé ďalšie. Potvrdil, že „na ceste“ sú už ďalšie nové minerály nájdené na slovenskom území. „Schválené a publikované sú už štyri nálezy, ďalšie dva na schvaľovanie čakajú,“ konštatuje a dodáva, že aj Slovensko má svoj veľmi vzácny minerál.

Dotkol sa aj aktuálnej témy – klimatickej krízy, na ktorú podľa M. Števka nahliadajú geológovia trochu inak ako iné vedecké skupiny. „Zastávam názor, že vplyv ľudskej činnosti určite hrá významnú rolu, ale geológovia skúmajú vývoj planéty z hľadiska miliónov rokov a celý problém vidia v dlhodobom horizonte. Zrejme preto to posudzujeme inak,“ uvažuje M. Števko.

Sedemnástu epizódu Vedeckého podcastu SAV nájdete v podcastových aplikáciách PodBean, Apple Podcasts, Google Podcasts a na Spotify. Celý rozhovor s Martinom Števkom si môžete vypočuť aj kliknutím na prehrávač vložený na konci textu.

Spracovala: Andrea Nozdrovická

Foto: Martin Bystriansky

 

Súvisiace články