Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Lyridy

Nočnú oblohu po jarnej prestávke opäť rozžiaria meteorické roje

21. 4. 2021 | videné 1580-krát

Od začiatku januára, keď sme na nočnej oblohe mohli pozorovať Kvadrantidy, nebol  v činnosti žiadny význačný meteorický roj. Táto tzv. jarná meteorická prestávka sa končí v poslednej dekáde apríla. V týchto dňoch môžeme na nočnej oblohe pozorovať Lyridy a Eta Akvaridy.

Vo štvrtok 22. apríla bude mať maximum aktivity meteorický roj Lyríd, ktorý súvisí s periodickou kométou P/Thatcher. Jej obežná doba je 415 rokov. Prvý záznam o pozorovaní meteorického dažďa Lyríd pochádza už z roku 687 pred n. l. „Tento úkaz trvá menej ako týždeň, z toho vyplýva, že šírka prúdu je malá. Centrálne vlákno má len 200 000 km,“ hovorí Ján Svoreň z Astronomického ústavu SAV.  

Meteorický roj Lyríd bude činný do 25. apríla. Počas maxima aktivity bude Mesiac dva dni po prvej štvrti. Vzhľadom na výšku radiantu nad obzorom budú lepšie podmienky na pozorovanie vždy v druhej polovici noci.

Okrem Lyríd môžeme od dnešného dňa do 12. mája pozorovať aj meteorický roj Eta Akvaríd, ktorý súvisí s periodickou Halleyovou kométou. Prvé záznamy v čínskych, kórejských a japonských kronikách o ich pozorovaní sú z roku 401 n. l. V tom čase prechádzala dráha Halleyovej kométy oveľa bližšie popri dráhe Zeme ako dnes.

Eta Aquaridy patria k deviatim hlavným meteorickým rojom. Sú rýchle, ich geocentrická rýchlosť je 64 km/s. „Je to spôsobené tým, že Halleyova kométa, a samozrejme aj meteory z nej uniknuté, obiehajú okolo Slnka po dráhe v opačnom smere, ako obieha okolo Slnka naša Zem,“ vysvetlil astronóm. Šírka prúdu meteoroidov dosahuje 56 miliónov km a v maxime aktivity frekvencie budeme môcť na severnej pologuli pozorovať najviac do 10 meteorov za hodinu.

Radiant Eta Akvaríd leží v blízkosti hviezdy eta v súhvezdí Vodnára. Podmienky na pozorovanie v roku 2021 sú priaznivé. Svit Mesiaca bude rušiť len minimálne, keďže v deň maxima 6. mája bude Mesiac tri dni po poslednej štvrti. Najviac meteorov uvidíme na rannej oblohe pred východom Slnka.

Spracovala: Katarína Gáliková

Foto: archív AÚ SAV

Súvisiace články