Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Hosťom 9. epizódy vedeckého podcastu bol Stanislav Komorovský z Ústavu anorganickej chémie SAV

Podcasty SAV vám budeme prinášať aj v novom roku

8. 1. 2021 | videné 1298-krát

Vedecký podcast SAV vstupuje do nového roku 2021 s dvomi novými moderátormi. Vedcov a vedkyne zo Slovenskej akadémie vied budú poslucháčom v pravidelných dvojtýždňových intervaloch predstavovať Peter Boháč z Ústavu anorganickej chémie SAV a Soňa G. Lutherová z Ústavu etnológie a sociálnej antropológie SAV.

Svet kvantovej mechaniky a teórie relativity sú zdanlivo dva nespojiteľné svety. Práve nimi sa však vo svojom výskume zaoberá Dr. Stanislav Komorovský z Ústavu anorganickej chémie SAV, ktorý bol hosťom Petra Boháča v deviatej epizóde Vedeckého podcastu SAV.

V uplynulom roku publikoval spolu s kolegami článok vo svetovo najprestížnejšom vedeckom časopise pre chemické vedy Chemical Reviews. „Musím sa priznať, že toto bola pre mňa taká bokovka. Prišli za mnou kolegovia, niečomu nerozumeli, postupne sme hľadali nejaké riešenie. V chémii máme chaos všetkých vlastností, molekúl a my sa tam snažíme nájsť nejaký poriadok vo všetkých spektrách a na toto hľadáme usporiadanie – posuny ľahkých prvkov, keď sú naviazané na ťažké prvky,“ povedal Stanislav Komorovský.

Vedci z Ústavu anorganickej chémie v článku popísali vplyv relativistických efektov ťažkých prvkov na NMR posuny ľahkých prvkov.

„Všimli sme si veľmi úzku skupinu molekúl, ktoré existujú vo vesmíre a to sú tie, kde je ťažký prvok a ľahký je tesne vedľa neho. Príkladom sú teraz liečivá na rakovinu, ktoré obsahujú platinu a na nej sú naviazané chlóry, vodíky, uhlíky. Môže to byť ešte napríklad ortuť či zlato – to sú ťažké jadrá,“ povedal teoretický fyzik.

Stanislav Komorovský je v súčasnosti vedúcim oddelenia teoretickej chémie na Ústave anorganickej chémie. Sám seba však považuje skôr za teoretického fyzika.

„My ako teoretickí fyzici máme výhodu v tom, že nám stačí málo a vieme toho veľa spraviť – tabuľa, papier, ceruzka, guma. Na druhej strane potrebujeme počítače. Je šťastie, že výpočtová technika ide dopredu a musím povedať, že Slovensko nie je tak ďaleko, aby sme sa vyrovnali západu. Superpočítač Aurel je dobrý krok a keď sa vylepší, tak jeho nasledovník bude aj pre nás kompatibilnejší. V takom prípade už potom nevidím rozdiel medzi dostupnosťou výpočtovej techniky v zahraničí a u nás,“ povedal teoretický fyzik.

V aktuálnom vedeckom podcaste prezradil o sebe napríklad aj to, že fyzika na základnej škole bola pre neho až príliš jednoduchá a prestala ho nudiť, až keď bolo učivo komplikovanejšie na strednej škole, že vo voľnom čase si rád zahrá futbal a sci-fi filmy sú pre neho relaxom, no k odhaľovaniu skutočného vedeckého poznania ich neprirovnáva.

Vedecký podcast SAV nájdete v podcastových aplikáciách PodBean, Apple Podcasts, Google Podcasts a na Spotify. Celý rozhovor so Stanislavom Komorovským si môžete vypočuť aj kliknutím na prehrávač vložený na konci textu.

Text: Monika Tináková

Foto: Martin Bystriansky