Facebook Instagram Twitter RSS Feed Back to top

Aktuality

Titulný obrázok

Vyšla tretia epizóda Vedeckého podcastu SAV

5. 10. 2020 | zhliadnuté 864-krát

Moderátorka Lucia Molnár Satinská tentokrát privítala Ing. Juraja Majtána, DrSc., vedúceho vedeckého pracovníka Ústavu molekulárnej biológie SAV.

Juraj Majtán sa špecializuje na výskum medu a včelích produktov. „Založili sme projekt, ktorého cieľom je testovať medy. Tým mám na mysli akékoľvek, či je med z Ameriky, alebo z Nového Zélandu. Ak je med pravý, mal by mať antibakteriálne vlastnosti. Ak ich nemá, buď sa nejako zahrial, alebo je starý, alebo je to med, ktorý je falšovaný. Takže u nás si môžu či už firmy, včelári, alebo aj bežní konzumenti dať med otestovať,“ povedal mikrobiológ.

Vedec v podcaste opísal aj to, aké nesmierne kvalitné medy máme u nás doma na Slovensku. „Naše zmesné či medovicové medy sú vynikajúce a ich antibakteriálny účinok je na úrovni toho manukového medu, ktorý je najdrahší, najznámejší. Niekedy je okolo produktov viac reklamy, ako sú naozaj účinné. Manuka je účinná, je to med, ktorý je najviac testovaný, najviac analyzovaný, ale tie naše slovenské medy sú tiež výborné a bežne vedia konkurovať,“ povedal Juraj Majtán.

Vo vede je skôr tímový kolega. V jeho laboratóriu pracuje aj množstvo mladých ľudí, ktorí dostávajú mnohé príležitosti na svojej vedeckej dráhe. „Je hlúposť, aby celý labák stál na jednom človeku. Tam vždy bude tím a ja sa snažím, aby moji ľudia u mňa rástli. Nie je to len o mne, že ja teraz budem mať projekt, ja budem prvý autor publikácie. Veda je spoločná hra,“ povedal vedec.

Vedecký podcast SAV nájdete v podcastových aplikáciách PodBean, Apple Podcasts, Google Podcasts a na Spotify. Celý rozhovor s Jurajom Majtánom si môžete vypočuť aj kliknutím na prehrávač vložený na konci textu.

Text: Monika Tináková

Foto: Csaba Molnár, archív J. Majtána