Aktuality

Vedecký brloh na vandrovke v košickej botanickej záhrade

Popularizácia

24.9.2020, otvorené 117-krát

 

Organizátori košických vedeckých brlohov pre deti sa pokúsia naštartovať mesačný rytmus obľúbenej formy popularizácie vedy už v sobotu 26. septembra. Vedecký brloh sa o 14. hodine vyberie na vandrovku do Botanickej záhrady Univerzity J. P. Šafárika na Mánesovej 23 za neobyčajnými príbehmi rastlín.

Zvolili sme formu vandrovky, aby sme neboli v uzavretom priestore, ale čím viac rozptýlení v prírode. Vhodné prostredie a ochotu sme našli v najväčšej botanickej záhrade na Slovensku, jubilujúcej, ktorá je sprístupnená verejnosti od roku 1950. Počas dvoch hodín sa deti od odborníkov dozvedia neobyčajné príbehy rastlín, absolvujú komentovanú prehliadku a môžu ochutnať jesennú úrodu. Máme pre ne pripravený praktický workshop, z ktorého si odnesú darček na pamiatku,“ pozýva na zaujímavé podujatie mentorka vedeckých brlohov RNDr. Mária Zentková, CSc., z Ústavu experimentálnej fyziky SAV v Košiciach.

Botanická záhrada UPJŠ v Košiciach je vybudovaná na úpätí kopcov pri severnom okraji mesta na ploche tridsať hektárov. Mimochodom, susedí s budovou SAV na Watsonovej ulici a vedci z viacerých ústavov sa môžu pokochať pohľadom na jej nádherný areál.  

Súčasne sa bude v botanickej záhrade konať Jesenný SWAP rastlín. Výmena rastlín je určená pre každého, kto si chce obohatiť svoju vlastnú zbierku zelene. Stačí, ak so sebou prinesie zdravú rastlinu a môže si odniesť inú.

Text: Katarína Čižmáriková

Foto/grafika: Renáta Zolnaiová

Príloha

Organizátori košických vedeckých brlohov pre deti sa v sobotu 26. septembra pokúsia naštartovať mesačný rytmus obľúbenej formy popularizácie vedy