Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Špeciálna svetelná projekcia na budove Národnej banky Slovenska s nápisom #RúškoTiPristane v súvislosti s pandémiou koronavírusu

Vedci skúmajú dôsledky aktuálnych opatrení proti šíreniu koronavírusu

27. 3. 2020 | videné 1694-krát

Šíriaci sa COVID-19 zasahuje do všetkých sfér života. Mení sa spôsob života, budú sa meniť nálady v spoločnosti, ako aj nároky, ktoré obyvatelia kladú na prácu organizácií aj firiem. Mapovať aktuálne meniacu sa situáciu na Slovensku a hľadať odpovede na to, ako sa do života ľudí premietajú nariadenia hygienikov, prerušenie vyučovania, zastavenie výroby pri veľkých zamestnávateľoch alebo ako zmenený režim mení spolunažívanie rodín, je cieľom série výskumov, na ktorých sa podieľajú aj Sociologický ústav SAV a Ústav výskumu sociálnej komunikácie SAV.

Prvý zo série výskumov s názvom Ako sa máte, Slovensko? sa uskutočnil koncom marca a pýtal sa na dôsledky aktuálnych opatrení proti šíreniu koronavírusu.

Z výsledkov vyplýva, že pocit ohrozenia koronavírusom pociťujú viac ženy ako muži. Na 10-stupňovej škále vyznačilo 38,9 percenta respondentov tri najvyššie hodnoty. Ohrozenie vnímajú viac starí ľudia. Väčšie obavy majú ľudia, ktorí neveria, že by naše zdravotníctvo zvládlo zhoršenú epidemiologickú situáciu.

Podľa prieskumu takmer 90 percent respondentov (88,7 percenta) tvrdí, že mimo domácnosti vždy nosí na tvári rúško. Veľká väčšina respondentov tvrdí, že obmedzili spoločenské kontakty s inými ľuďmi a s rodinou buď úplne (47,2 percenta), alebo čiastočne (48,3 percenta).

Obe preventívne opatrenia robia častejšie ľudia, ktorí odpovedali, že sa epidémiou koronavírusu cítia veľmi ohrození. Podľa vlastného vyjadrenia respondentov rúško vždy nosí 93,8 percenta tých, ktorí sa epidémiou cítia najviac ohrození a 82 percent tých, ktorí sa ohrození cítia najmenej. Sociálne kontakty obmedzili o niečo viac ľudia vo veľkých mestách, vyplýva z výsledkov výskumu.

Podľa Barbary Lášticovej z Ústavu výskumu sociálnej komunikácie SAV miera rešpektovania nariadenia nosiť rúško je masívna bez ohľadu na to, či sa ľudia cítia epidémiou viac alebo menej ohrození. „Veľmi rýchlo sa ľudia na Slovensku začali správať v súlade s touto novou normou, hoci ich motivácie môžu byť rôznorodé. Nosenie rúšok možno považovať za nástroj, akým sa ľudia usilujú nastoliť kontrolu nad vzniknutou novou situáciou. To, že ženy vyjadrili väčší pocit ohrozenia koronavírusom ako muži, je v súlade s inými výskumami, ktoré ukazujú, že muži vnímajú riziká spojené so zdravím ako nižšie než ženy.  Ženy môžu vnímať samé seba ako zraniteľnejšie aj preto, že častejšie pôsobia v pomáhajúcich profesiách (napr. ako sestry, opatrovateľky) alebo sa v domácnosti počas karantény starajú o iné osoby,“ vysvetľuje B. Lášticová.

S tým, aby vláda monitorovala dodržiavanie karantény pomocou údajov o pohybe mobilných telefónov súhlasí alebo úplne súhlasí 75,7 percenta respondentov. Respondenti, ktorí v parlamentných voľbách volili strany vládnej koalície, s týmto opatrením súhlasia viac (82,8 percenta súhlasí alebo úplne súhlasí) ako tí, ktorí strany vládnej koalície nevolili (69,8 percenta súhlasí alebo úplne súhlasí). S opatrením tiež častejšie súhlasia tí, ktorí veria, že by vláda zvládla zhoršenú situáciu v súvislosti s koronavírusom. Menej s opatrením súhlasia ľudia, ktorí sa koronavírom necítia ohrození a tí, ktorí veria, že by naše zdravotníctvo zhoršenú situáciu zvládlo.

„V súvislosti s monitorovaním dodržiavania karantény prostredníctvom mobilných telefónov ide o klasickú dilemu medzi individuálnym právom na súkromie a spoločným nárokom na bezpečie. Ak sa mám vzdať časti svojho súkromia, musím dôverovať, že nebude zneužité. Nie je preto prekvapujúce, že najvýraznejšie je názor na monitorovanie pohybu cez mobilné telefóny spojený s politickým preferenciami a dôverou k súčasnej vláde,“ komentuje výsledky výskumu Miloslav Bahna zo Sociologického ústavu SAV.

Výskum realizovali vedci Sociologického ústavu a Ústavu výskumu sociálnej komunikácie SAV a analytici spoločností MNFORCE a Seesame na vzorke 1 000 respondentov 24. – 26. marca 2020 metodikov online panel MNFORCE.

Zozbierané dáta z prieskumov Ako sa máte, Slovensko? budú dlhodobo k dispozícii odbornej verejnosti v Slovenskom archíve sociálnych dát.

---

Pripravované prieskumy

Porozumenie informácií o chorobe (vedecká gramotnosť): Máme dosť informácií o koronavíruse a sú dostatočne kvalitné?

Stres a ako ho zvládame? Aké emócie prežívame v súvislosti s pandémiou a ako ich zvládame?

Hoaxy a fámy: Prisudzovanie zodpovednosti za nákazu, hoaxy, fámy, hľadanie obetného baránka

(an)

Foto: TASR