Aktuality

Prezidentka SR prijala predstaviteľov SAV

Vložil(a): A. Nozdrovická, 17.1.2020, videné 953-krát

Spomaliť a zastaviť odliv slovenských študentov do zahraničia. To je jedna z dôležitých úloh, ktorou sa bude musieť Slovensko v najbližšom čase zaoberať. V piatok 17. januára počas novoročného prijatia členov Slovenskej rektorskej konferencie a predstaviteľov Slovenskej akadémie vied to vo svojom príhovore uviedla prezidentka SR Zuzana Čaputová.

„Problém nespočíva v tom, že študenti odchádzajú na kratší alebo dlhší pobyt do zahraničia, lebo ten môže byť pre nich v mnohých oblastiach prínosný. Problémom je, že len malá časť z nich sa na Slovensko potom vráti," povedala prezidentka. Podľa nej je len jeden spôsob, ako sa dá tento trend zvrátiť. „Naše vedecké talenty potrebujú možnosť získať nielen kvalitné vzdelanie, ale aj perspektívu vedeckej sebarealizácie doma, aby nikam nemuseli odchádzať," povedala. Ako dodala, je nevyhnutné, aby vznikali centrá vzdelávacej a vedeckej excelentnosti v oveľa väčšej miere ako doteraz.      

Prezidentka poznamenala, že vlani sa uskutočnil prieskum verejnej mienky, podľa ktorého si až 90 percent opýtaných ľudí myslí, že veda je nesmierne dôležitá pre rozvoj a prosperitu celej spoločnosti. „Drvivá väčšina našej spoločnosti si uvedomuje, že keď chceme naďalej patriť k úspešným a prosperujúcim krajinám sveta, musíme do vzdelania, výchovy a vedy investovať nielen dostatok prostriedkov, ale urobiť z rozvoja vedy a vzdelanosti prioritu SR," povedala prezidentka. Doplnila, že na Slovensku je síce množstvo odborov, ktoré sa dajú na univerzitách študovať, ale „kvantitatívne ukazovatele nemôžu nahradiť žiadanú a vo svete oceňovanú kvalitu".

„SR naliehavo potrebuje, aby sa vysoké školy a univerzity stali miestom, kde sa bude novým, efektívnejším spôsobom zhodnocovať intelektuálny a kultúrny potenciál našej vlasti," povedala hlava štátu. Prezidentka by privítala, keby akademické prostredie bolo príkladom pre ostatné oblasti verejného života. Prisľúbila, že urobí všetko pre to, aby sa prestíž vedy a spoločenské uznanie pre vedcov zvyšovalo.

Predseda SAV Pavol Šajgalík vo svojom príhovore pomenoval naliehavé výzvy, ktorým by mala spoločnosť venovať väčšiu pozornosť. „To, čo nás momentálne v spoločnosti trápi – od klimatických zmien po sociálne siete plné hoaxov až po nevraživé vyjadrenia, to je priestor, v ktorom by sa mala komunita akademikov zomknúť. Mali by sme byť schopní vyjadrovať názory, ktoré formujú spoločnosť. Aj preto si nesmierne vážim, že ste nás ako najvyšší ústavný činiteľ prijali so svojím príhovorom, ktorý nám dáva veľkú nádej do budúcnosti,“ povedal Pavol Šajgalík.

Vysoké školy a univerzity podľa neho často vychovávajú odborníkov pre prítomnosť, pretože nastupujú hneď do praxe. „Veda, ktorú robíme dnes na univerzitách alebo na akadémii, je skôr pre budúcnosť. Preto si dovolím povedať, že krajina, ktorá nemá kvalitné vzdelávanie, nemá prítomnosť, a krajina, ktorá nepodporuje dobrú vedu, nemá dobrú budúcnosť," povedal. Ako dodal, na tomto diele by mali participovať predstavitelia SAV a SRK. Poznamenal, že nové funkčné obdobie by mala aj výkonná moc poňať ako výzvu.

So svojím príhovorom dnes na prijatí u prezidentky vystúpil aj prezident Slovenskej rektorskej konferencie Rudolf Kropil a okrem iného konštatoval, že vysoké školy čakajú na moderný a komplexne poňatý zákon o vysokých školách, ktorý podporí flexibilné riadenie vysokých škôl na Slovensku.

TASR/SAV

Foto: TASR

Príloha

Členovia Predsedníctva SAV s prezidentkou SR
Príloha

Z prijatia predstaviteľov akademickej obce u prezidentky SR Zuzany Čaputovej
Príloha

Prezidentka by privítala, keby akademické prostredie bolo príkladom pre ostatné oblasti verejného života
Príloha

„Krajina, ktorá nemá kvalitné vzdelávanie, nemá prítomnosť, a krajina, ktorá nepodporuje dobrú vedu, nemá dobrú budúcnosť," konštatoval v príhovore predseda SAV
Príloha

Predseda SAV odovzdáva dar prezidentke SR