Aktuality

Novoročný koncert SAV

10.1.2020, otvorené 928-krát

 

Slovenská akadémia vied si nesmierne cení spoluprácu, ktorou mohla v uplynulom roku nadviazať alebo v nej pokračovať s mnohými osobnosťami a subjektmi akademického, spoločenského, politického či kultúrneho života na Slovensku aj v zahraničí. Ako po uplynulé roky aj tento rok vyjadrila svoju vďaku špeciálnym hudobným programom s názvom Chasidské piesne. Novoročný koncert SAV sa konal vo štvrtok 9. januára v priestoroch Zrkadlovej siene Primaciálneho paláca v Bratislave.

Projekt Chasidské piesne debutoval na festivale komornej hudby Konvergencie v roku 2008 a odvtedy má za sebou množstvo koncertov doma aj v zahraničí. Autorom projektu je rabín Baruch Myers a slovenskí koncertní umelci: huslista Miloš Valent, akordeonista Boris Lenko a iniciátor projektu Jozef Ľupták.

Publicista Juraj Kušnierik sa svojho času o hudobnom programe vyjadril nasledovne: „Chasidské piesne sú cestou od veľmi starého k úplne novému, od folklóru k džezu, od hlbokej sakrálnosti k profánnej každodennosti, cestou zo svätyne synagógy na nádvorie pohanov. Je to krásna a dobrodružná cesta.“

Novoročný príhovor predsedu SAV prof. Pavla Šajgalíka si môžete prečítať v prílohe. 

(mh)

Foto: Martin Bystriansky

Príloha

Príhovor predsedu SAV (znenie nájdete v prílohe pod fotografiou)
Príloha

Predseda SAV s manželkou víta hostí
Príloha

Novoročný koncert SAV
Príloha

Hudobný program Chasidské piesne
Príloha

Novoročný koncert SAV
Príloha

Medzi pozvanými nechýbali ani osobnosti ocenené prezidentkou SR