Aktuality

Penový hliník a iné fajnovosti

Vložil(a): S. Ščepán, 14.10.2019, videné 225-krát

Oči neveľkej skupinky chlapcov boli prilepené k svetelnému mikroskopu, akoby tam akčný filmový hrdina Bruce Willis zachraňoval celý svet. Netušili sme, že aj kovové vzorky a rôzne štruktúry materiálov môžu byť pre tínedžerov atraktívne. Aj Ústav materiálov a mechaniky strojov SAV dokázal pritiahnuť pozornosť malých, väčších aj najväčších v rámci popularizácie svojej činnosti na Európskej noci výskumníkov v Bratislave.

„Ukazujeme rôzne materiály, napríklad náš „vychytený“ penový hliník alebo hitemal. No aj mnohé ďalšie. Zliatiny titánu a hliníku alebo horčíku a titánu. Súčasne približujeme možnosti ich využitia v priemysle,“ vysvetľuje Mgr. Erik Šimon, PhD., ktorý pôvodne vyštudoval anorganickú chémiu, ale svet rôznych nových materiálov a kompozitov ho priam pohltil. Hovoríme o základnom aj aplikovanom výskume, o progresívnej využiteľnosti materiálov napríklad v automobilovom či leteckom priemysle. Neživé kovové štruktúry materiálov odrazu dostávajú akoby iný rozmer, otvárajú nové možnosti z komplexného pohľadu na zlepšenie života na Zemi.

Mnohých návštevníkov upútal aj vývoj nových materiálov pre biomedicínske použitie alebo materiálov, ktoré majú silné environmentálne dopady v oblasti výroby, výmeny alebo úspory energie. „Teším sa z každej položenej otázky. Aj keby sme zaujali len jedno dieťa zo sto, aj tak majú podobné prezentácie úspech. Nemusia sa všetci nadchnúť pre našu prácu, ale možno niektorých inšpirujeme, aby sa v živote uberali cestou výskumu materiálov, prípadne mechaniky strojov,“ vraví plný energie Mgr. Erik Šimon, PhD., z  Ústavu materiálov a mechaniky strojov SAV. (spn)

Foto: Tomáš Benedikovič

 

 

Príloha

Prezentácia Ústavu materiálov a mechaniky strojov SAV.
Príloha

Prezentácia Ústavu materiálov a mechaniky strojov SAV.
Príloha

Prezentácia Ústavu materiálov a mechaniky strojov SAV.