Aktuality

Vrátia sa od Balatonu s medailou?

2.8.2019, otvorené 415-krát

 

Len toť za roh – presnejšie do pôvabného mestečka Keszthely pri Balatone v piatok 2. augusta vyrazila výprava mladých astronómov – stredoškolákov, aby reprezentovala Slovensko na trinástom ročníku Medzinárodnej olympiády z astronómie a astrofyziky (The International Olympiad on Astronomy and Astrophysics – IOAA).

Sme radi, že organizácie tohto významného podujatia sa ujali naši maďarskí susedia a tak nemusíme letieť cez pol zemegule. Vlani sme boli v Číne, predtým v Thajsku, ale už aj v Indonézii, Iráne atď. Talentovaní študenti tentoraz nemuseli opätovne obiehať možných sponzorov kvôli letenkám ani priveľmi zaťažiť rodinný rozpočet,” hovorí vedúci výpravy RNDr. Ladislav Hric, CSc., predseda Slovenskej astronomickej spoločnosti pri SAV. Vo výprave je päť najlepších z celoslovenského finále Astronomickej olympiády: Samuel Amrich, Radovan Lascsák a Ronald Doboš (všetci z Gymnázia na Poštovej a CVČ Domino v Košiciach), Robert Jurenka z Gymnázia Ľ. Štúra v Trenčíne a Samuel Buranský z Gymnázia vo Vrábľoch. „V tíme máme dvoch nováčikov Ronalda Doboša a Roberta Jurenka, ktorí môžu prekvapiť, a trio už skúsenejších, ktorí už na IOAA boli. Zo všetkých olympiád sme sa doteraz vrátili s medailovým umiestnením, dúfam, že dodržíme tradíciu a 10. augusta sa pri vyhlásení výsledkov budeme radovať,” nádeja  sa Ladislav Hric. Ako skúsený astronóm predpokladá, že jednou z praktických úloh môžu byť Perzeidy  meteoricky roj, ktorý má momentálne „sezónu“.

Astronomické talenty a ich školitelia neponechali nič na náhodu a v dňoch 29. – 31. júla absolvovali trojdňové záverečné sústredenie v Krajskej hvezdárni a Planetáriu Maximiliána Hella v Žiari nad Hronom. „V planetáriu sme si opakovali južnú i severnú oblohu, venovali sa teoretickej príprave na kozmológiu, dátovej analýze a ďalším úlohám, ktoré sa môžu vyskytnúť v zadaniach,” informoval nás Radovan Lascsák z Košíc. Na seba prezradil, že sa na olympiádu teší, ale má obavy z dátovej analýzy, lebo organizátori pri nej skrátili časový limit  z vlaňajších päť na tri a pol hodiny.  

Za povšimnutie a pochvalu stojí fakt, že na sústredení pomáhali svojim nasledovníkom s riešením príkladov a praktických úloh bývalí úspešní olympionici  medailisti, v súčasnosti už vysokoškoláci Jana Švrčková a Jozef Lipták (obaja Univerzita Karlova, Praha) i Martin Okánik (University of Cambridge, Veľká Británia).

Katarína Čižmáriková

Foto: archív Radovana Lascsáka

Príloha

Pätica astronomických olympijských nádejí na záverečnom sústrední v Žiari nad Hronom mala prázdninovú zaberačku.
Príloha

Martin Okánik prišiel pomôcť svojim nasledovníkov. Jemu sa zišli skúsenosti z účasti na astronomických olympiádach pri štúdiu na University of Cambridge vo Veľkej Británii.