Aktuality

Vedec roka navštívi kaviareň v Košiciach

Vložil(a): A. Nozdrovická, 21.6.2019, videné 244-krát

Onedlho naposledy zazvoní školský zvonec a školský rok 2018/2019 sa stane minulosťou. Ešte predtým, ako sa v Košiciach a okolí deti rozbehnú na prázdniny, pripravili pre ne organizátori vedeckého brloha obrázky a odkazy tajnými farbami. Pre dospelých je vo vedeckej kaviarni pripravená lahôdka – prednáška Vedca roka 2018. 

V poslednom brlohu tohto školského roka sa v sobotu 22. júna 2019 o 14. hodine Výmenník Obrody premení na malú chemickú záhradku. Každé dieťa si zasadí farebný kryštálik a (nielen) tie, ktoré budú mať dobré vysvedčenie, veľmi rýchlo zistia, čo ukrýva. „Počas leta sa toho dá zažiť veľa, no nie je vždy vhodné, keď o všetkom vedia aj rodičia. Preto sa naučíme kresliť a písať zvláštnymi farbami, aby ich letné dobrodružstvá ostali pred dospelými neodhalené. Budeme maľovať obrázky neviditeľnými vodovými farbami a tajným atramentom si vytvoríme šifrované odkazy, ktoré sa objavia a opäť zmiznú. Deti sa môžu tešiť aj na súťaž o najkrajšiu dúhu z farebných vodných roztokov cukru. Najšikovnejší tím sladko odmeníme,“ pozýva na posledný brloh Renáta Zolnaiová, ktorá za Košické kultúrne centrá K13 pripravovala vedecký brloh spolu s RNDr. Máriou Zentkovou, CSc., z Ústavu experimentálnej fyziky SAV v Košiciach celých šesť rokov. Dámy prezradili, že celý brloh bude režírovať majster šifier RNDr. Martin Vavra, PhD., z Prírodovedeckej fakulty UPJŠ.

V stredu 26. júna 2019 o 18. hodine v kinosále Tabačky na Gorkého 2 v Košiciach privíta mentor košických vedeckých kaviarní neurobiológ RNDr. Ján Gálik, CSc. mimoriadne významného hosťa – čerstvo oceneného Vedca roka 2018  doc. RNDr. Vladimíra Zeleňáka, PhD. Pôsobí v Ústave chemických vied Prírodovedeckej fakulty Univerzity P. J. Šafárika a príde rozprávať o nanopórovitých látkach a ich takmer zázračných vlastnostiach. A tiež o ich mnohostrannom využití pri uskladňovaní i zneškodňovaní látok, pri transporte a postupnom uvoľňovaní liečivých látok a podobne. Nenechajte si ujsť pútavé rozprávanie vynikajúceho vedca Vladimíra Zeleňáka, ktorý si svojou prácou titul zaslúžil. (kč, jg)

Foto: Tomáš Benedikovič

Príloha

Hosťom júnovej Vedeckej kaviarne v Košiciach bude doc. Vladimír Zeleňák – Vedec roka 2018. Na fotografii 13. mája 2019 v Primaciálnom paláci v Bratislave preberá ocenenie z rúk Ľubomíra Petráka, predsedu Výboru NR SR pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport.
Príloha

"Šifrovaný" vedecký brloh