Aktuality

Mladí vedci opäť v blízkosti školských lavíc

Vložil(a): A. Nozdrovická, 23.4.2019, videné 266-krát

Roadshow Mladých vedcov po školách Slovenska pokračovala v apríli v Nitrianskom a Banskobystrickom kraji. Anna Zahoranová z Ústavu polymérov SAV, Tomáš Goga z Geografického ústavu SAV a Matúš Balogh z Fyzikálneho ústavu SAV vyučovali hodiny fyziky, geografie a chémie.

Žiaci zo základnej školy v Žarnovici a stredných škôl v Novej Bani a Zlatých Moravciach sa dozvedeli viac o hydrogéloch, mapových aplikáciách, ale aj radiácii či rádioterapii.

„Nielen samotní žiaci, ale aj ja som sa veľa naučila, napríklad, ako sa pozerať na svoju výskumnú tému ´detskými očami´,“ povedala Anna Zahoranová.

Podľa Tomáša Gogu je popularizácia vedy nesmierne dôležitá.

„Je veľmi ťažké hovoriť o technicky náročných veciach jednoducho. A práve aj takýto systém popularizácie rozvíja nielen deti v školách – tým, že im ukazuje niečo aktuálne a niečo, čo v študijnom pláne nenájdeme, ale rozvíja aj samotného mladého vedca. Učím sa, ako odhadnúť publikum, ktorému prednášam a, samozrejme, tomu prispôsobiť aj úroveň náročnosti prednášanej témy,“ povedal Tomáš Goga.

V priebehu mája sa mladí vedci chystajú ešte do Trenčianskeho a Žilinského kraja.

Text a foto: Monika Hucáková

Príloha

Na Roadshow mladých vedcov po školách s Annou Zahoranovou z Ústavu polymérov SAV, Tomášom Gogom z Geografický ústav SAV a Matúšom Baloghom z Fyzikálny ústav SAV