Aktuality

Akadémia bližšie k verejnosti aj na IXPO 2019

Vložil(a): S. Ščepán, 18.4.2019, videné 336-krát

Tyršovo nábrežie v Bratislave bude v dňoch 26. do 28. apríla 2019 dejiskom unikátneho technologického festivalu pre celú rodinu. Okrem prehliadky technológií globálnych lídrov prinesie aj silné zastúpenie domácich vývojárov, odborníkov a firiem.

Technologický festival IXPO bude mať výstavnú plochu 6 400 m². Nový koncept technologického podujatia pre nielen odbornú, ale aj širokú verejnosť si kladie za cieľ zapísať Slovensko na mapu digitálne sa transformujúcej Európy.

„Technologický pokrok sa dostal do bodu, kedy môže byť pre bežného človeka príliš abstraktný a neuchopiteľný. IXPO aj preto nechce byť iba bežnou konferenciou či výstavou, ale festivalom, ktorý sprístupní najnovšie technológie svetoznámych značiek širokej verejnosti,“ hovorí organizátor festivalu, Matej Drlička z VIVA EVENTS.

Mnohé technológie vystavené na IXPO budú mať na Slovensku svoju premiéru. Národné osvetové centrum v spolupráci so Slovenským národným múzeom uvedie projekt Slovakiana – zdigitalizované kultúrne dedičstvo, Úrad podpredsedu vlády pre informatizáciu predstaví plány SR v oblasti autonómnej mobility a odohrá sa tu aj slovenská premiéra modelu elektrického auta či elektrických motoriek.

Vďaka virtuálnej realite sa návštevníci budú môcť zoznámiť s plánom najväčšieho slovenského mrakodrapu, s novou nemocnicou Bory či sa prejsť po galérii Andyho Warhola. Milovníci umelej inteligencie a robotiky si zasa môžu bližšie obzrieť ako viaceré priemyselné,  tak aj humanoidné roboty.

K odborným garantom podujatia patrí Slovenská technická univerzita, ale silné zastúpenie bude mať aj Slovenská akadémia vied, ktorá chce verejnosť bližšie zoznámiť so svojou vedeckou činnosťou. „SAV ako najväčšia vedecká inštitúcia na Slovensku je za uplynulé roky v našej spoločnosti zároveň najdôveryhodnejšou. IXPO je pre nás skvelou príležitosťou, ako dostať vedu čo najbližšie k tým, pre ktorých ju robíme,“ povedal prof. RNDr. Pavol Šajgalík, DrSc. predseda SAV. Prvý ročník technologického festivalu IXPO chce osloviť všetkých fanúšikov technológií bez rozdielu veku, pohlavia, profesie alebo znalostí. /r/

Viac informácií o podujatí nájdete na: http://ixpo.sk/

Foto (mk)

 

Príloha

Tlačová konferencia k podujatiu.
Príloha

Prezentácia IXPO 2019.