Aktuality

SAV podporuje iniciatívu stredoškolákov

Vložil(a): S. Ščepán, 14.3.2019, videné 541-krát

Predsedníctvo SAV prijalo 14. marca na svojom zasadnutí v Bratislave podporné stanovisko organizátorom a účastníkom klimatického štrajku stredoškolákov 15. marca 2019:
Členovia Predsedníctva SAV vyjadrujú podporu úsiliu posunúť zmeny klímy do centra pozornosti slovenskej spoločnosti a politikov. Žijeme v dobe, keď exponenciálnym tempom rastie množstvo vedeckých poznatkov dokumentujúcich zmenu klímy a jej potenciálne dôsledky. Veda vie prakticky s istotou, že do sveta s radikálne zmenenou klímou smerujeme a že budúca generácia v ňom bude nútená žiť.
Ako a či dokáže civilizácia v takom klimatickom režime fungovať, ukáže až budúcnosť, v ktorej sa budú odohrávať životy budúcej generácie.
Správne rozhodnutia a potrebné technológie nám dá len vedecké poznanie. Je potrebné investovať verejné zdroje do výskumu, do vývoja čistých technológii, treba zastaviť dotovanie tých, ktoré klímu ničia. Tieto zmeny na Slovensku ani nikde inde na svete neurobia politici bez tlaku verejnosti vrátane mladých ľudí. Preto je iniciatíva študentov stredných škôl dôležitá. (r)

Ilustračné foto: Veronika Ščepánová

Príloha

Ilustračné foto.
Príloha

Ilustračné foto.